Strach a úzkost

Dobrý den,do 30 let jsem neměl žádné větší problémy. Posledních deset let nejsem schopen vyjít na rozhlednu,použít lanovku,letět letadlem apod. Také my vadí jízda na dálnici v autě přes mosty nebo v tunelu. Dostanu úzkost-je my špatně. Žádné léky neberu. Obtěžuje mě to v normálním fungování s rodinou. Díky M.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, metodou volby je v případě fobie (o kterou pravděpodobně jde) buď užívání psychiatrických léků nebo psychoterapie. Mnohdy bývá nejvhodnější oba postupy kombinovat. Bylo by proto vhodné, abyste se objednal k psychiatrovi nebo psychologovi (případně k oběma), podle toho jaký postup zvažujete. Nejsem si jist, co vás v běžném fungování s rodinou obtěžuje. Pokud to jsou léky, proberte to se svým lékařem, medikamentů existuje více různých druhů. Přeji ať je lépe.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Dokážu si představit, jak Vás to musí obtěžovat v běžném životě. Upřímně, já osobně žádnou fobií netrpím. Nemám tedy osobní zkušenost. Jedinou zkušenost, kterou mám je, že s nechutí jezdím výtahem. Vždycky rozvinu katastofický scenář. "Co kdyby se teď utrhnul." Tak tohle je to , co rozhodně nepomáhá. Co mě pomůže je selský rozum. "Ještě nikdy tady nespadnul, nespadne ani teď." Mě se však nedělá fyzicky špatně. Prostě to můžu překonat. Píšete ve svém dotazu, že jste zkoušel řešit to léky, které Vám ale nevyhovují. Vím, že existuje psychoterapie, při které se pozvolným nácvikem vystavujete těmto situacím. A také hypnoterapie. Přeji, ať se Vám podaří dostat Vaše fobie pod kontrolu natolik, aby Vám nekomplikovali život. Katka


Zpět na seznam