Strach z budoucnosti, strach z nejistoty

Dobrý den, před 13 lety se u mě rozjela úzkostná porucha a deprese, zkrátím to, dnes vyléčena, 7 let žiji krásný plnohodnotný život. Přesto se mně nevyhnuly životní zlomy, které od té doby psychicky špatně snáším. 4 roky jsem rozvedená, mám dceru, žiji sama. Vážný vztah jsem zatím neměla, ač si to moc přeji, jsem na něj připravená, rozvod byl bezproblémový. Jenže seznámit se zkouším, ale vždy to nevychází. Odmítání je pro mě frustrující čím dál víc. A každé nové seznámení mě stresuje v tom, že budu zase odmítnuta. A bojím se toho a pak to taky nastane. Sebevědomí mám myslím zdravé a v hlavě to mám srovnané. Stresují mě však všechny situace, kde jde o mou existenci: vztahy..., výpověď z bytu - nevím co dál, změna práce - bude se mi v nové líbit, prodlouží mi smlouvu? Všechny nové životní zlomy, které nemají náznak jistoty do budoucna, mě nesmírně stresují. Nevím, jak z toho ven, jak si tyto strachy a černé vize rozmluvit. Vše vždy ustojím na jedničku, ale za cenu nesmírného výdeje energie. Jak s tím mám pracovat? Děkuji za rady.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, změny které uvádíte by byly značným stresem pro řadu lidí. Obvykle pomáhá, pokud máme náhradní či nouzová řešení – tedy pokud víme, že i když to „nedopadne“ je to nepříjemné, ale nikoli zásadně ohrožující. Významná též bývá podpora a sdílení s blízkými lidmi. Pokud uvedené nepomáhá dostatečně, doporučoval bych vyhledat psychoterapii. Jednak může být podporou v unášení současné situace, ale může přinést i lepší porozumění tomu, proč je to pro vás obtížné, v hledání dalších možných pohledů a řešení. Přeji, ať se vám podaří vše zvládnout a najít v tom oporu.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Překvapilo mě , kolik životních změn Vás čeká. Myslím, že by to bylo hodně i na člověka, který se nikdy s žádnými psychickými problémy neléčil. Píšete ve svém dotazu, že změny zvládáte na jedničku. To stojí za vyzvednutí. Ne každému se životní změny povedou na výbornou. Stres , který přitom zažíváte, vypovídá o Vaší zodpovědnosti. Já / když to jde/ se snažím své změny v životě plánovat. Proto , aby toho na mě nebylo najednou moc. Já se nesmím cítit pod tlakem. Na každou změnu potřebuji dostatek času a dopředu se připravit. Tak se stalo, že jsem měnila bydlení, rok na to práci a teprve potom jsem se pustila do seznamování. Čím jsem byla starší, tím hůř jsem se seznamovala. Strach z odmítnutí oddaloval moje odpovědi na seznamce. Teprve když to pro mě přestalo být tak důležité a osudové, odpověděla jsem na inzerát. Vždyť se nic nestane, když si s někým dáte kafe a popovídáte si. Vlastně stačí jen jeden , kterému se budete líbit. Nakonec jsem se ale seznámila přirozenou cestou. Mě se tedy osvědčilo nebrat si toho moc najednou. A s každou úspěšně zvládnutou věcí se mi dařilo uskutečňovat lépe kroky další. Věřím , že i tentokrát zvládnete změny na jedničku. A třeba v roce 2020 na ně už budete dva. Katka


Zpět na seznam