Strach z financni budoucnosti

Dobry den, obcas me prepada misty az nesnesitelny strach o moji financni budoucnost. V soucasne dobe pritom nemam financni problemy - moje vyplata ze soucasneho zamestnani sice neni nijak vysoka, nicmene me prijmy prevysuji me vydaje a kazdy mesic se mi dari urcitou castku usporit. Presto me obcas prepada velky strach z toho, aby se to v budoucnu nezmenilo. Prepada me misty az hruza z toho, aby najednou me vydaje neprevysily me prijmy a ja se tak nedostal do vaznych financnich probpemu. Desi me hlavne rostouci ceny bydleni a najmu. Momentalne ziji v podnajmu v Praze, kde v soucasnosti platim prijatelnou cenu, nicmene mam desive predstavy, aby se soucasna cena najmu v pristich letech vyrazne nezvysila. Bojim se take stagnace sveho platu ci faktu, ze by platovy rust mohl byt vyznamne nizsi, nez vseobecne rostouci ceny a inflace. Pravidelne utkostlive sleduji clanky a zpravy o rostoucich cenach bydleni a najmu a utvrzuji se v predstave, ze bych v budoucnu skutecne mel platit vysokou cenu za bydleni a to by me dostalo do financnich problemu a kvalita zivota by mohla vyznamne poklesnout (ac v soucasne dobe se objektivne nic takoveho nedeje). Obcas tyto cerne myslenky narusuji muj spanek a zpusobuji nesoustredenost a uzkostne stavy v mem beznem zivote. Co s tim?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, obavy a úzkost ve své přiměřené podobě mohou být užitečné k tomu, abychom se připravili na situace, které nás mohou ohrozit. Lze je proto vnímat jako součást naší výbavy pro přežití, která je z části vrozená a dále formovaná kulturou, výchovou, aktuálními událostmi apod. Potíž nastávává, pokud jsou naše úzkosti nepřiměřené – mírou či obsahem. Vypadá to, že vaše finanční obavy nejsou sice nepřiměřené obsahem, ale jejich míra není adekvátní. Na rozumové úrovni by vám mohlo pomoc vytvoření „nouzových variant“. Promyslet, možnosti jak lze situace kterých se obáváte řešit – zda vás může někdo podpořit při krátkém výpadku příjmů, jaké jsou vaše možnosti pokud bude stávající bydlení finančně či jinak nemožné.. Tvorba nouzového plánu by se však neměla stát dalším dlouhodobým zdrojem úzkosti – jde spíše o uvědomění možných zdrojů podpory a principů řešení. Na emocionální úrovni by bylo vhodné omezit zátěž - nestačilo by sledovat ekonomické články 1x týdně nebo 2x za měsíc? A zařadit prvky pro snižování stresu a úzkosti – smysluplnou náplň volného času, podpůrné sociální kontakty, pohyb a sport, ideálně i cvičení relaxačních technik (autogenní trénink, jacobsonova progresivní relaxace) případně jógu, tai-či… S bližším pochopením zdrojů úzkosti i s hledáním cest jak ji zmírnit, vám může být nápomocna psychoterapie. Pokud nebudou mít výše zmiňované techniky dostatečný efekt, bylo by vhodné abyste zvážil její využití. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, dnešní doba opravdu duševní pohodě příliš nenahrává a sledování zpráv, zvlášť těch osobně znepokojivých, může člověka skutečně pěkně deptat. První, co mě napadá, je, abyste se přinutil tyto zprávy a články ignorovat. Mám zkušenost, že pokud začnu něčemu věnovat pozornost, začnou mi jako zázrakem přicházet právě a jen takové informace - a čím víc jich pak člověk dostává, tím víc ho deptají, ačkoli už dávno nevypovídají o celé šíři (jeho) reality. Spíš svoji pozornost zaměřujte na všechny ty důvody, které máte ke spokojenosti: máme dostupné bydlení; máte pěkný příjem; máte to tak teď, tak proč by to nemělo být i budoucnosti? Pokud se vám změnou zaměření vaší pozornosti nepodaří úzkost zlepšit, můžete zkusit nějakou knihu o úzkosti (dají se najít opravdu dobré, které člověku pomohou pochopit, jak nám naše vlastní myšlení způsobuje začarovaný kruh strachu), hovory s někým, komu důvěřujete a případně pak i vyhledat psychoterapeutickou pomoc. Ale pokud jste úzkostný jen v této jedné oblasti, nejdřív bych si úzkost snažila racionálně vymluvit a vytrvale obracela pozornost jinam. Na druhou stranu, pokud by se stav pro vás stával neúnosným, asi není dobré úzkost nechat příliš rozbujet, mám pocit, že pak se s ní i daleko déle musí "bojovat". Vím o tom své. Tak ať se vám podaří se jí zbavit, držím palce.


Zpět na seznam