Strach z návratu nemoci

Dobrý den! Je mi necelých 15 a už půl roku se lečím Asentrou 50 (1 tabletka denně) s úzkostmi. Při ošklivém počasí se mi úzkosti cca z 10-15% vrací a to u mě vytváří strach, že v zimě nebo po ukončení léčby se mi úzkosti vrátí. To navíc ještě posiluje vztah mého otce k psycholékům, protože říká, že až léky vysadím, tak se mi to určitě vrátí a že pak už nebudu koukat po lécích, ale po alkoholu, drogách nebo nedejbože smrti. Jak bych se tohoto strachu měl zbavit a případně i otci vysvětlit, že mě tímto nemá zatěžovat? Předem děkuji za odpověď. :)
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ahoj, v první řadě chci ocenit, že hledáš pro sebe podporu a pomoc, aby ses zbavil strachu, že se Ti úzkost vrátí. Je dobře, že Ti z velké částí pomáhá ke zlepšení Asentra, většinou to tak je, že přinese celkem rychle zřetelnou úlevu. Léky ale většinou nemohou vyřešit příčinu toho, proč člověka úzkosti trápí, pomáhají především zmírnit příznaky. V současnosti proto panuje odborný názor, že nejlepších výsledků při léčbě úzkostných poruch a obtíží se dosahuje, pokud se farmakoterapie (užívání léků) kombinuje s psychoterapií, tedy s léčbou psychologickými prostředky. A proto moje doporučení pro Tebe je v první řadě najít vhodného psychoterapeuta/psychoterapeutku, se kterým můžeš prozkoumat mechanismus tvých úzkostí, porozumět tomu, proč se v Tvém životě objevují a také díky tomu najít způsoby, jak se s nimi vypořádat. Často je to pečlivá práce na sobě na několik měsíců, někdy i let, ale výsledek toho je trvalejší v čase a méně závislý na okolnostech (počasí, někdy se i léky mohou pod dohledem psychiatra postupně vysadit, také člověk nemá potřebu sám sebe medikovat například alkoholem, když úzkosti zvládá jinak, apod.). Ohledně otce přemýšlím, z jakého důvodu Ti uvedené přesvědčení říká, zda se Tě tím snaží podpořit, abys léky užíval, anebo naopak ne. Každopádně může být jednou ze součástí Tvého příběhu téma, jak otci srozumitelně říci, že jeho názor Ti nedělá dobře, že bys od něj potřeboval podporu jiným způsobem. Napadá mne, jestli máš v rodině či okolí někoho blízkého, kdo má pro Tebe a tvé obtíže porozumění, s kým si o tom můžeš otevřeně pohovořit? Určitě se také lze obrátit na linku bezpečí, kdy je sice konzultace jednorázová, ale zase bys mohl svoje úvahy probrat podrobně a získat konkrétní tipy. Držím moc palce a přeji hodně štěstí.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Mrzí mě , že se potýkáte se strachem z návratu nemoci a zároveň nepochopením , ze strany rodiny. Napadlo mě ,že Vás otec možná chce jen ochránit od nástrah civilizace a odradit, a zvolil takovou formu, o které se domnívá, že je nejúčinější. Možná Vašemu otci chybí informace ohledně Vaší nemoci. Existují rodičovské skupiny, kde rodiče sdílí svoje zkušenosti. Třeba rozhovor s někým ,kdo má podobné starosti, ale rozdílný pohled na věc, by Vašemu otci pomohl. Co se týká přímo strachu z návratu nemoci, se domnívám, že je jedno o jakou diagnózu jde. I já, ačkoliv mám jinou diagnózu, jsem se bála návratu nemoci. Stále jsem v tomto ohledu pokorná, neboť nikdy nevím, kdy se může nemoc objevit. Dnes beru minimum léků v podstatě jako prevenci, ale nemoc se upozadila tak, že mi nebrání radovat se ze života. U Vás je spouštěč špatné počasí. To nemůžete ovlivnit. Snažila bych svou pozornost obratit na to , co je v mých silách změnit, na to co mě pomáhá. Například relaxace, hudba nebo rozhovor s někým, kdo mi rozumí. Pokud nemáte ve svém okolí na koho se obrátit, může takovou pomoc nabídnout psychoterapeut. Společně můžete nejen hledat další spouštěče, ale hlavně to, co pomáhá. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam