Strach z prvního zaměstnání

Dobrý den, V červnu jsem úspěšně ukončila vysokou školu a nyní nevím co dál. Trápí mě velký strach z prvního zaměstnání, pokaždé když se podívám na nabidky práce nevěřím si, že bych požadovane činnosti zvládla. Od minuleho roku mě trápí úzkosti a deprese a přijdu si celkově pomalejší a neschopná. Ve svych 25 letech si připadám, že nic pořádně neumím. Mám strach, že v prvním zaměstnání něco pokazim a vůbec mi to nepůjde. Také nevím jak udělat na pohovoru dobrý dojem jelikož jsem docela introvertní. Mám velký strach, že se mi nepodaří žádná práce najít. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, určité obavy a napětí jsou v nových situacích běžné a zažívá je řada lidí. Lze předpokládat, že ve vašem případě bude toto obvyklé prožívání zesíleno úzkostmi a depresemi, s kterými máte potíže. Myslím, že je užitečné si to alespoň rozumem korigovat. Možná máte i dřívější zkušenosti, že počáteční obavy byly mnohem horší než poté realita. I takové uvědomění může být oporou. Není nutné mít přehnané ambice a hledat hned zaměstnání na celý život či "úžasnou kariéru". První zaměstnání často bývá pokus, tak trochu "naslepo". Možná můžete ke zkoušení přistoupit méně závazně a domluvit si v oboru stáž nebo letní brigádu s tím, že se pak uvidí.. A nebude-li hned místo v oboru, máte jedinečnou šanci vyzkoušet něco jiného, zajímavého.. Téměř jistě by vám pak pomohlo, léčit deprese a úzkosti o kterých píšete. Tím by došlo ke zlepšení i v této specifické situaci. Léčba obvykle probíhá prostřednictvím psychoterapie, někdy i za využití psychiatrických léků. Držím vám palce a přeji, ať se to podaří!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Do vašich pocitů se dokážu autenticky vžít, protože podobným stavům nejistoty a obav jsem čelila ve svém životě opakovaně. Pamatuji si na ten strach, když jsem měla po dokončení školy nastoupit do své první práce a vůbec nevěděla, co mě tam čeká. Vůbec se mi do toho "dospělého" světa nechtělo a bála jsem se, že v něm neobstojím. Nakonec si ale člověk zvykne, vše se postupně naučí a krok za krokem si začne více věřit. Pokud jste úspěšně dokončila studium na VŠ, jistě zvládnete i nároky práce. Z vlastní zkušenosti bych vám vřele doporučila zvážit psychoterapii. Vaše nízké sebevědomí a úzkostné obavy budou nejspíš souviset s nějakými skutečnostmi z vašeho předešlého života a terapie by vám mohla pomoci o sobě začít smýšlet s větší jistotou a sebevědomím. Mně byla terapie v tomto ohledu velmi užitečná. Držím vám palce a přeji hodně vnitřního klidu.


Zpět na seznam