Strach z těhotenství

Dobrý den,mám dotaz ohledně kamarádky a těhotenství...Kamarádka 21let má panický strach z mého těhotenství a situace okolo.Je toho nazoru, že těhotná by se měla šetřit a neměla by vůbec nic dělat cestovat a dělat vůbec všechno ..Má strach z cestování s miminkem a se vším co se týče dítěte .Je možno kamarádce nějak pomoct odbourat strach z těhotenství ? Návštěvu psychologa odmítá.Prosím, o radu jak pomoct odbourat tento strach. Děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přemýšlím nad tím, proč o radu žádáte - zda vás reakce kamarádky znejisťují či omezují (a jde tedy primárně o vás), zda to má výrazný dopad na váš vzájemný vztah (a jde tedy o zachování kamarádského vztahu), nebo zda máte starost o ní (tedy jde především o pomoc dalšímu člověku). Považuji za vhodné, abyste se v první řadě řídila svými potřebami - životní a biologické změny spojené s těhotenstvím jsou samy o sobě mnohdy značně náročné a není potřeba si k nim přidávat další. Je možné, že nastávají situace, které vám nejsou v interakci s ní příjemné, možná nemáte chuť a potřebu se s ní o některých věcech bavit. Máte možnost - a právo jí to říct a vyžadovat. Je možné, že nastávají i situace či hovory, které jsou z nějakého důvodu nepříjemné pro ní. Je možné se jí na to zeptat a případně se domluvit, co s tím, tak aby to pro vás obě bylo přijatelné. Výsledkem může například být, že se nyní o některých věcech bavit nebudete, nebo se budete vídat za určitých podmínek. Co se týká přímé pomoci kamarádce, myslím že opravdu patří odborníkovi - psychologovi či psychoterapeutovi. Podporou z vaší strany může být již zmiňovaná nabídka přizpůsobit se jejím potřebám, nicméně by to nemělo být způsobem, který je na váš úkor. Přeji, ať se vám dobře daří v těhotenství i životě.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jestli dobře rozumím Vaší otázce, jedná se o to, že máte obavu o kamarádku, která má panický strach z Vašeho těhotenství. Nechci tuto situaci zlehčovat, ale domnívám se, že záleží především na Vás, jak se k tomu postavíte a své kamarádce vysvětlíte, jak jsou její obavy přehnané. Já sama jsem ještě v osmém měsíci těhotenství řídila auto, prodávala na stánku třešně, těšila se na miminko a cítila jsem se výborně. Rozhodně je třeba být opatrná, ale věřím, že Vy nejlépe víte, co potřebujete, co zvládnete a co už je příliš. Velmi důležité jsou samozřejmě také pravidelné návštěvy lékaře. Je pravděpodobné, že obavy Vaší kamarádky postupně zmizí a sama pozná, že se ve skutečnosti neděje nic takového, z čeho by měla mít panický strach. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam