Strach z ublížení

Dobry den, posledni pul rok, cítím strach a úzkost, hlavně když jsem sama. Pokud jsem zabavená, je vše celkem dobré. Nejvíce mě ale vyděsily myšlenky, že nekomu ublížím, jednou mě dokonce napadlo že bych mohla bodnout přítele nožem, nevím proč nikdy bych to neudělala, moc ho miluji jsme spolu už 15 let a před tím mě nic podobného nenapadlo. Teď se té myšlenky nemůžu zbavit a bojím se toho proč mi to v té hlavě vyskočilo. Přes den je ještě vše dobré, nejhorší je to večer, to mám opravdu strach z té myšlenky a nejvíc mi věcer vyskakuje v hlavě, vím že bych to neudělala, ale ten strach je tu i tak a nevím jak se toho pocitu zbavit, nejraději bych byla aby mi ta myšlenka v hlavě vubec nenaskočila a nebo abych na to zapomněla, ale bohužel to nejde z hlavy vytěsnit. Nikdy bych neublížila ani mouše, o to víc mne tahle myšlenka děsí. Moc me to trápí a nevím jak se toho zbavit. Moc děkuji
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, úplně rozumím tomu, že potýkat se s úzkostí a strachem je náročné, a pokud se přidává vtíravá myšlenka na ublížení, může to být velmi obtěžující a vysilující. V první řadě Vás chci podpořit, že podobné myšlenky se čas od času vynoří velkému množství lidí, a v převážné většině případů neznamená, že by to daný člověk vůbec byl schopen anebo chtěl realizovat. Proto není potřeba se dané myšlenky děsit, protože člověk nutkavým myšlenkám nepodlehne, ale trápí se jimi a jsou velmi nepříjemné a zatěžující. Z toho, co popisujete, bych si troufla odhadnout, že ve Vašem případě by se mohlo jednat o formu projevu úzkosti a rozvoj možná až obsedantní symptomatologie. Ta se projevuje často vnucujícími se myšlenkami a nápady, které jsou v naprostém rozporu se systémem hodnot daného člověka. Podává tak svědectví spíše o prožívání vnitřního napětí a úzkosti ve Vašem životě. Mnohdy lidem pomáhá o takových myšlenkách s někým hovořit, ikdyž učinit první krok není nijak lehké. Můžete se svěřit někomu blízkému, ke komu máte důvěru. Spíše než s myšlenkami bojovat pak pomáhá spíše bagatelizovat je a nevěnovat se jim. Je také dobré v životě zvolnit a zařadit dostatek odpočinkových aktivit, omezit stres. Můžete se také obrátit na psychologa, kde v rámci psychoterapie odhalujete souvislosti, v jakých se nepříjemná myšlenka objevuje a můžete najít způsoby, jak ji odklánět a zvládnout. Kontaktovat psychologa je obecně vhodné, pokud se úzkost, strach a myšlenka, kterou nemůžete odklonit, objevují denně a ovlivňují tak kvalitu lidského života. Dle toho, co popisujete, bych Vám vyhledat odbornou pomoc již doporučila. Obrátit se také můžete na psychiatra, který může posoudit, zda například pro určité období využít i farmakoterapeutickou podporu. Držím Vám moc palce a přeji, ať brzy naleznete úlevu.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, z nějakého školení si pamatuji, že podle výzkumů podobně absurdní myšlenky občas napadají každého. Známe to asi všichni. První pomoc tedy je neděsit se toho - tím, že nás to vyděsí a začneme myšlenku aktivně potlačovat, dosáhneme pravého opaku. Další užitečná věc, kterou bych na vašem místě udělala, je s někým o tom mluvit. Nemáte-li někoho, komu můžete důvěřovat, zkuste třeba telefonickou linku důvěry, apod. Popisujete ale také další strachy, které bych podle své vlastní zkušenosti s úzkostnou poruchou, přičetla začínajícím úzkostem i u vás. Nejlepší službu mi při zvládání úzkostí udělala psychoterapie, tedy pravidelné rozhovory s terapeutkou, ve kterých jsem zjistila, čeho se vlastně bojím a co to spouští a taky to, jak úzkosti tolik nepodléhat. Můžu vám terapii moc doporučit. Určitě nepropadejte marnosti, podobné stavy se dají zvládnout a nemusí jít o nic vážného. První věcí je začít o tom mluvit a nepotlačovat to. Pokud nepomůže hovor s někým důvěrným, vyhledat odbornou pomoc. Držím vám palce, ať to zvládnete a vše se zlepší.


Zpět na seznam