Strach ze schizofrenie

Dobrý den, poslední dobou se nemuzu zbavit myšlenky ze mám schizofrenii, dříve jsem kouřil THC a podle mě to má stim něco společné hrozne se bojím ztráty kontroly s realitou a ze nebudu moct žít v budoucnosti normální život, dělal jsem si různé testy na schizofrenii přes internet, stále kontroluju jestli nemám různé priznaky a když si ty příznaky přečtu tak přemýšlím jestli je náhodou nemám, už jsem z toho všeho paranoidní, například když slysim nějaký zvuk od kamaráda z telefonu a nevím ze se na něco divá, tak rychle hledám odkud ten zvuk pochází jestli už náhodou nemám halucinace , mám aji velké problémy se spánkem protože v noci jsou ty uzkosti nejhorší, parkrát se mi stalo ze jsem kvůli nim celou noc nespal, pokaždé pred spaním přemýšlím nad nějakýma peknyma vecma, například jak travim čas se svoji přítelkyni a tak dale, ale poslední dobou když usinam a skoro už spím tak se mi stane ze se mi v hlavě objeví nějaká úplně náhodná myšlenka většinou otevru oči a už si ji nepamatuju, na internetu jsem si hledal co by to mohlo být a našel jsem si ze by to nejspíš mohly být hypnagogicke halucinace, které jsou údajně naprosto neškodné ale aji tak mě vždycky dostanou do stresu a nutí mě to premyslet nad tím jestli nemám tu danou nemoc, trvá to už od 1.10 cca, prakticky každý den, pomůže jen rozptýlení u kterého nemám čas nato premyslet, třeba když jswm s pritelkyni, nebo s kamaradama venku, nebo někde v klubu…
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co popisujete se mi zdá velmi nepravděpodobné, že by se u vás jednalo o projevy schizofrenie. Za vysoce pravděpodobné naopak považuji, že jde projevy některé z úzkostných poruch. Při usínání nebo probouzení jsou poměrně běžné různé zážitky, které bychom za jiných okolností považovali za neobvyklé či přímo za projev psychické poruchy. Vaše úzkostné a obavné nastavení jim však dodává nepřiměřenou váhu (podobně je to pak i se zvukem mobilu..). Ve vzniku úzkostí může hrát roli řada různých faktorů a jejich kombinací. Od zvýšené pohotovosti k úzkosti (to je dlouhodobější nastavení osobnosti, zčásti vrozené, následně pak utvářené výchovou a dalšími životními vlivy) až po konkrétní zatěžující situace – tedy stres. Významně nepříznivý vliv má pak užívání THC a řady dalších psychoaktivních látek (včetně vysokých dávek kofeinu odpovídajících několika energetickým nápojům). Léčba bývá většinou účinná s efektem v řádu týdnů až měsíců. Obvykle kombinuje režimová opatření (ovlivnění míry zátěže, vyváženější životní styl, oddychové aktivity, fyzické aktivity včetně sportu), relaxační techniky (autogenní trénink, progresivní relaxace, dechové techniky, podobné účinky má i cvičení jógy nebo tai-či), psychoterapii, někdy je namístě i nasazení léků. S režimovými opatřeními a některým z prospěšných cvičení můžete začít i sám. Psychoterapie by přispěla k hlubšímu porozumění, proč u vás úzkosti vznikají i v hledání postupů, jak je zmírnit. Některé léky vám může předepsat i praktický lékař, specialistou v tom je pak psychiatr. Je možno volit mezi léky určenými ke krátkodobému užívání, které mají okamžitý efekt (anxiolytika) a léky které je možné užívat dlouhodobě (některá z antidepresiv). Neznám vaši situaci podrobně, ale odhaduji, že ve vašem případě by bylo kromě psychoterapie vhodné zvážit i užívání léků. Bylo by tedy dobré, abyste se objednal k psychologovi či psychoterapeutovi, optimálně se i poradil s psychiatrem o vhodnosti léků. Držím palce!
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, dovedu si představit, že stavy, které popisujete, vám způsobují utrpení. Mám dlouholetou zkušenost s úzkostí a vím, že když člověk začne pozorovat nějaké příznaky (často na základě článku, apod.), téměř zaručeně je na sobě všechny začne vidět. A čím víc v tom pokračuje, tím víc se utvrzuje v tom, že se mu to nezdá. Také roztočené usilovné přemýšlení pak nejde vůbec zastavit. Podle mé zkušenosti je nejlepší do této spirály nespadnout, protože jak se rozjede, je těžké ji přetnout. V mnoha organizacích dnes působí lidé se schizofrenií jako poradci pro druhé - první, co mě tedy napadá, abyste si promluvil s někým z nich (peer konzultantů). Pak je určitě také lepší navštívit lékaře (nejdřív asi stačí svého praktika) a probrat to s ním. Propadat panice, hledat na internetu, pozorovat se - to vše se mi zdá to nejhorší, co můžete dělat. Aspoň u mě to vede často ke zbytečnému utrpení, o kterém až později sama poznám, že jsem si ho mohla ušetřit. A poslední rada od srdce - mám kolegy, kteří schizofrenii mají; není to konec světa, mnozí žijí moc pěkný život. U vás je představa této nemoci naprosto předčasná. Ale kéž by vám pomohla i informace, že se s ní dá dobře žít. Hodně štěstí.


Zpět na seznam