Strach ze strachu, vtíravá myšlenka, nebo obojí?

Dobrý den. Minulý rok na podzim jsem zažila stalking - nedokázala jsem jistého pána odkázat rázně pryč. Začala silně prožívat úzkosti. Ten muž i věděl, kde pracuji ačekal na nádraží. Jednou večer na jaře během filmu mě napadlo: cítím se docela fajn. Ale co když se začnu teď bát? Reakcí na ni byl silný nával strachu. Několik dní jsem s touto myšlenkou bojovala. Sice se to zlepšilo,po pár dnech se ale vrátila znova. Takto se to opakuje už půl roku. Našla jsem si knihu Brouci v hlavě, kde popisují, že je to jen myšlenka, která nemá moc a že nepohodlno způsobuje především moje reakce na tuto myšlenku. Naučit se ji akceptovat, vnímat své pocity. Postupně by se tak měla myšlenka stát součástí mého myšlenkového balastu, měla by se zmírňovat moje reakci na ni. Snažím se již několik měsíců tuto myšlenku přijmout. Ale moje reakce na ni je stále silná. Během minutky se zase objeví se stejnou silou.Nedokážu se nepozorovat, nedokážu zmírnit svou úzkost v reakci na ni. Jediné místo, kde se dokážu uvolnit, je práce. Nejedná se ani tak o danou myšlenku, spíše o vzpomínku na ni, na ten strach. Nepomáhá mi ani být s manželem, protože i během rozhovoru se dokážu pozorovat. Zkoušela jsem ji nahrazovat něčím pozitivnějším, ale funguje to jen na pár sekund. Je to jen otázka vtíravé myšlenky, nebo trpím fóbií ze strachu? Není to i částečným traumatem z minulého roku? Mám v sobě velkou vnitřní bolest.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, popisujete nepříjemné myšlenky, které ve vás spouštějí nával úzkosti a strachu. Je cenné, že hledáte způsob, jak se naučit s takovými prožitky zacházet. Pokud vám dostatečně nefungují způsoby popsané v knize, doporučuji navštívit psychoterapeuta. Technik jak úzkostem předcházet a pracovat s nimi existuje celá řada. Obvykle také osobní kontakt a společná diskuse nad problémem otvírá celou řadu souvislostí i řešení, které člověka samotného nemohou napadnout. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S tím, že vtíravá myšlenka dokáže v psychice i v těle rozjet silné úzkostné prožívání, mám bohaté zkušenosti. Myšlenka pak plodí strach a strach vyvolává nutkavou myšlenku. Je to bludný kruh úzkosti, ze kterého není snadné se dostat jen vlastními silami. Je moc dobře, že se o toto téma zajímáte, že si o tom čtete a zkoušíte na sobě doporučovaná cvičení. Určitě vám to pomáhá získat alespoň trochu odstupu a uvědomění si, o jaký proces se vlastně jedná. Mně samotné ale pouze práce na sobě nepomohla zcela. Pomohlo mi až vyhledání psychoterapeuta, se kterým jsem mohla příčiny svých úzkostí krok za krokem rozebrat a učit se s nimi vypořádat. Pokud máte delší čas pocit, že kvalita vašeho života je výrazným způsobem snížena, pak neváhejte a zkuste si najít odbornou pomoc. Ta úleva za to stojí. Přeji mnoho klidu a síly.


Zpět na seznam