strach ze vztahu?

Dobrý den. Je mi 16 a chtěla bych se zeptat jestli mám naznaky téhle fobie. Pamatuji si, že v 10 nebo ve 12 jsem spala v posteli s mamkou a pak přišel táta. Měli sex a já jsem se rozbrečela. Od té doby se bojím slyšet někoho v reálu(vždy se mi chce brečet). Zkoušela jsem se dívat na to přes elektroniku a to mi nedělalo problém. Mám touhu být milovaná, ale vždy vycouvám. Vždy pocituji úzkost v představě, že bych byla ve vztahu. Bojím se, že se strapním před tím člověkem a on se mi bude smát. Vím, že od dětství jsem byla silnější a hodně lidí ze základky a někteří i na střední se mi posmívají kvůli tomu jak vypadám. Chtěla bych se zeptat jestli je normální mít takové projevy nebo ne? Předem děkuji za odpověd. Hana
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud jsem správně pochopil, ptáte se, zda je normální mít obavy a úzkost z navázání potenciálně milostného vztahu a dále pak to, že ve vás sex jiných lidí vyvolává pláč. Určitá míra úzkosti až strachu z navazování partnerských vztahů je obvyklá, tím spíše, pokud se jedná o něco zcela nového (první vztahy), nebo pokud nám na protějšku velmi záleží. Tyto reakce mají u každého do značné míry individuální vývoj, který souvisí jak s životními zkušenostmi (nejen milostnými), tak se zráním v průběhu dospívání – ve 14ti, 16ti, 18ti a třeba 20ti letech, lze u téhož jedince očekávat značně odlišné prožívání obdobné situace. Otázkou ovšem je, co je ta „určitá míra“, od které je vhodné vyhledat i odbornou pomoc. Vodítkem může být obvyklost – bavila jste se o tom, jak tyto situace prožívají vaši blízcí kamarádi a jak se s tím vyrovnávají? Pokud je to pro vás výrazně obtížnější, příliš vás to trápí, nebo si sama ani za pomoci blízkých nedokážete pomoc, doporučoval bych návštěvu psychologa či psychoterapeuta zvážit. Pokud je pro vás značně obtížné navazování i jiných blízkých vztahů, například přátelských, doporučoval bych takovou návštěvu ještě výrazněji. Co se týká vašich úvah o kořenech obtížích, domnívám se že přítomnost sexuálnímu chování rodičů byla nešťastná a dost možná traumatizující, nicméně obvykle bývá vznik problémů způsoben spíše celou řadou zkušeností či kombinací faktorů. Odhaduji že minimálně stejně významnou roli v tom hrál i posměch ze strany vrstevníků, který jste bohužel zažívala, a pravděpodobně i celá řada méně extrémních zážitků. Bývá vhodné nezapomínat též na vliv zkušenosti pozitivní (např. okamžiky přijetí a uspokojivé sociální interakce), které mohou negativa naopak tlumit či vyrovnávat. Přeji ať se vám daří na vašich potížích pracovat.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Hano. S potížemi, které popisujete, nemám vlastní zkušenost, ale dokáži se vcítit do Vaší velmi složité situace. Podle mého názoru mohou být Vaše problémy – strach ze vztahu a projevy, které popisujete, opravdu způsobeny nepříjemným zážitkem z dětství. Domnívám se, že by bylo dobré navštívit psychologa či psychoterapeuta, protože odborná podpora by Vám mohla pomoci Vaše potíže lépe pochopit a postupně pracovat na jejich odstranění. Nicméně Vaše otázka je spíše určena pro našeho odborného poradce, který Vám jistě poskytne kompetentní odpověď. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam