Stres

Dobrý den, vždy když zvoní telefon (někomu z rodiny), hned mi skáčou do hlavy myšlenky, že se někomu něco stalo, nebo někdo zemřel. Naposledy, než došla např. babička k telefonu, jsem měla hrozný pocit, že třeba volají někde z nemocnice, že se někdo, (např. maminka) vybourala a tak podobně. Úplně mě brní nohy a když pak hovor nezačne nějak negativně, spadne mi kámen ze srdce. Už mě to štve, že se takhle zbytečně stresuju a i když si říkám, abych myslela pozitivně, abych nikomu nic nepřivolala, tak stejně ta negativita zvítězí. Zajímalo by mě, jestli je na to nějaká rada. Protože kromě změny myšlení mě nic nenapadá. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z vašeho popisu to vypadá, že máte sklony k obavám a úzkostem. Nevím, nakolik zasahují do vašeho běžného života a jak velké utrpení způsobují. Pokud je to výrazné, doporučil bych zvážit odbornou pomoc. Celkovému snížení úzkosti přispívá vyvážený životní styl – přiměřený poměr povinností/ odpočinku / zábavy, pravidelný denní rytmus, dostatek pohybu, podporující sociální kontakty, smysluplná náplň dne atd. Prospěšná bývají i relaxační cvičení, jóga nebo tai-či. Pokud je vznik úzkostí spojen se specifickým obdobím či zážitkem, bývá vhodné to podrobněji prozkoumat v rámci psychoterapie. Lze použít i různé metody nácviku, který vede k tomu, aby stresující podnět již takovou reakci nevyvolával. Ať se vám daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Mám pocit, že to je trochu nevýhoda mobilních telefonů, vy se třeba vyděsíte, když někdo volá, já zase, když třeba někdo dlouho nevolá. Zkuste to brát tak, že vy to patrně moc neovlivníte, nemůžete stejně zabránit všemu zlému, co se může náhodou stát a tak nemá cenu se děsit předem. Z vašeho dotazu cítím, že vám záleží na vašich blízkých, rodině a to mi přijde fajn. Pokud by vás takové nepříjemné myšlenky a úzkosti provázely a obtěžovaly dlouho, tak z mého pohledu by nebylo špatné zkusit psychoterapii.


Zpět na seznam