Stres

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám problém, naposled jsem ho měla v 8 třídě. Teď jsem na Střední škole a problém se mi vrátil. Jde o to, že když někam jdu děla se mi špatně. Třeba, že hodně běhám na záchod, bolí mě žaludek, pocity na zvracení, hodně se mi zvedá žaludek, že plivu žaludeční šťávu a celkově mám nechuť k jídlu, nechce se mi jist. Když jsem doma tak jsem úplně v pohodě, jako by se mi nic nestalo. V 8 třídě mi nic nezjistili. Podlehla jsem tomu, že jsem nemohla do sebe nic dostat k jídlu , i když jsem byla doma. Všechno šlo ven země. Nechci aby se to opakovalo. Trvalo to půl roku než mi pomohla Paní psycholožka. Poradíte mi co s tím? Děkuji. N.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud se potíže v domácím prostředí neobjevují, považuji za pravděpodobné, že se jedná o tělesné projevy úzkosti a napětí. Máte nějaké konkrétní nápady, co by mohlo tyto úzkosti spouštět? Pokud je to nejasné, mohlo by pomoci sledování a záznam toho, co děláte a jak jsou při tom úzkosti silné. Následně je možné se zaměřit na zkoumání toho, proč je určitá situace zatěžující a na hledání způsobů, jak tento stres zmírnit a zvládání situace trénovat. Bohužel nepíšete nic o tom, co vám při spolupráci s psycholožkou pomohlo. Možná by to bylo použitelné i tentokrát? Pro zmírňování a zvládání úzkostí bývají účinná dechová a relaxační cvičení (autogenní trénink, Jacobsonova progresivní relaxace), podobný účinek má i cvičení jógy nebo tai-či. Pokud se vám nebude dařit potíže zvládnout sama, bylo by na místě objednání do psychoterapie, někdy bývá na přechodnou dobu vhodné zvážit i užívání psychiatrické léky. Přeji, ať se vám potíže podaří brzy zvládnout!
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za důvěru a dotaz do naší poradny. Při přečtení Vašeho dotazu jsem si vzpomněla na podobné situace a příznaky v mé minulosti- časté běhání na WC, žaludek na vodě apod., což ještě více zvyšovalo už tak mou nervozitu při opouštění bydlení. Domov a pocit doma nám přináší jakýsi pocit bezpečí a jistoty. Oproti tomu, když máme odejít z bytu, i např. už jen obyčejně na nákup, tak se v člověku stupňuje nervozita, nejistota, roztržitost atd. Tenkrát jsem si zavedla určité hranice při odchodu, které mi pomáhaly zmírňovat nervozitu a navozovat určitou jistotu. Jako např. 1x dojít na WC, pak jsem už věděla pro jistotu, kde se nachází jiné WC, kam bych si v nutném případě došla. Nebo jsem se těšila na něco, někoho při setkání venku apod. Myslím, že šlo hlavně o to, jak překonat obavy a postavit se strachu. Každý jsme individuální, ale zkuste přijít na nějakou metodu či nápad, která by Vám usnadnila odchody z domova. Při stresu může pomáhat i cvičení jógy nebo metoda přítomného okamžiku (více informací k dohledání na internetu), prostě něco na zklidnění těla a hlavy, ukotvení roztržitosti při stresu. Odpovídám na Váš dotaz z pohledu mé vlastní zkušenosti. Samozřejmě odborník Vám poskytne ještě další informace. Pokud Vám už v minulosti pomohla psycholožka, můžete se na ní obrátit i nyní a poradit se s ní o aktuální obtíži, třeba vás společně i něco napadne. Stejně tak i s problémy s jídlem. Dle mého úsudku se jedná o příčinu psychického rázu. Doufám, že jsem Vás mohla podpořit mou odpovědí. Držím palce, ať se daří.


Zpět na seznam