Syn ma problemy

Dobry den mam 22 leteho syna ktery byl skoro pred dvema roky umisten do krizoveho centra v Brne kvuli tomu ze chtel skocit z rozhledny a demostrativne se vsude mozne rezal. Propustili ho po dvou mesicich ze si ma vyhledat psycholozku nebo psychiatra. Samozrejme to neudelal, od te doby se mnou mluvi utrzkovite, zavira se ve svem pokoji, vubec s nikym nekomunikuje ani s mladsim sourozencem a ani nechodi do prace a ani nema snahu nic delat, vubec netusim co s nim mam delat a zacinam mit strach aby si neco neudelal. Potrebovala bych ho dostat k nejakymu odbornikovi ale po dobrym to zrejme nepujde.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu, že vás synův stav znepokojuje a přemýšlíte nad možnostmi, jak situaci řešit. Bez spolupráce dotyčného je to obvykle obtížné. V případě že je někdo bezprostředně nebezpečný sobě nebo druhým, je možná hospitalizace i bez jeho souhlasu. O té rozhoduje v prvním kole lékař záchranné služby (dále pak přijímající lékař na psychiatrii a následně postup kontroluje soud) - typicky to bývá při konkrétních úvahách o sebevraždě, některých typech halucinací, agresivním chováni, odmítání veškeré potravy atd. Nevysvětlujete, na základě čeho máte obavu, že by si něco udělal. Pokud se v poslední době stav významněji nezhoršuje, nemám pocit, že musíte najít řešení okamžitě. Obecně lze doporučit snahy se synem o vašich obavách komunikovat a nabízet pomoc se zajištěním péče. Zároveň může být výhodné začít postupně vytvářet tlak na změnu i prostřednictvím běžných sociálních nároků. Tím myslím především podíl na provozu domácnosti - jak vynaloženou prací, tak financemi. Jak tyto strategie konkrétně aplikovat a kam se může syn obrátit o pomoc by vám zřejmě poradili na lince důvěry, v krizovém centru nebo psychologické ambulanci. Považuji za vhodné, abyste měla v přípravě i realizaci takových kroků podporu. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, na vašem místě bych se nejdřív obrátila na krizové centrum, kde už syna znají a měli by pomoci znovu, případně doporučit urychleně toho odborníka, kterého si podle nich měl syn najít sám. Zdá se mi, že se váš syn mohl znovu (díky tomu, že neměl hned navazující péči) dostat do krizové situace a není na co čekat. Do krizového centra bych se na vašem místě vypravila i sama, aby vám poradili, jak teď se synem komunikovat, abyste zvýšila pravděpodobnost, že pomoc přijme, případně co dalšího můžete udělat, aby se mu krizové pomoci dostalo. Nebo tam aspoň zavolat a vše jim vylíčit, žádat pomoc. Nátlakem na syna byste asi mohla dosáhnout pravého opaku, možná se ho raději jen ptát, co by pro sebe potřeboval, že vidíte, že mu není dobře. Ale i vy k tomu potřebujete pomoc - ideálně odborníků, kteří už ho znají.


Zpět na seznam