Tiky hlavy, nervozita

Dobrý den, Ve škole když děláme test nebo nějakou práci u které se musí psát tak mám tiky hlavy, jsem nervózní, potí se mi ruce. Nevím jestli to může souviset s tím že když se na mě někdo dívá tak jsem nervózni, začínám se potit....Myslim si že můj mozek si myslí že se na mě učitel/ka dívá a proto vzniká nervozita a tiky hlavy... Nevím přesně od kdy se mi tohle děje ale myslím si že po distanční výuce a proto bych chtěl poradit. Děkuju předem za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je možné, že pohyby které popisujete vznikají či se zhoršují v souvislosti s celkovým psychickým napětím a úzkostí - "nervozitou". Tyto situace je možné průběžně trénovat a přivykat tak na ně. Zároveň bývá vhodné naučit se strategie, které ke snížení napětí přispívají. Nejčastěji používaná jsou relaxační a dechová cvičení, podobně funguje i cvičení jógy nebo tai-či. Prospěšný bývá dostatek tělesného pohybu, možnost o svých starostech a problémech s někým hovořit atd. Pokud se vám nebude dařit dosáhnout zlepšení samostatně, bylo by vhodné požádat o pomoc psychologa - ve škole nebo psychologické ambulanci. Poradit se můžete i na telefonní Lince bezpečí. Držím palce!
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si Vašeho dotazu. Dle Vašeho popisu mi to přijde jako určitá nervozita až úzkost. Která se může objevovat. Sama silnými úzkostmi trpím a beru na ně medikaci, ale to už je krajní případ. Během koronavirové izolace si někteří z nás odvykli širší společnosti. A teď může být pro nás těžké se vrátit. Cítíme se nervózní. Já sama bych vyčkala, předpokládala bych, že si zase zvyknu a věci se ustálí. Dbám i na dýchání, píšu si vzkazy, že vše dobře dopadne. Úzkost mě lehce vysílí, proto je důležitý odpočinek. Moc mi pomůže, když se někomu svěřím. A nemusí to být odborník. Mluvím o tom s rodinou a díky tomu, se mi uleví. Úzkost mě chce často na něco upozornit. Pomáhá mi hledat, co za tím je. Lépe se s tím potom bojuje. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam