Trauma stres a obavy o vztah

poslední 3 roky se mi kupí problémy v práci...Stres kritika a výsměch nebo urážky od kolegu.Když jdu do práce už mám špatný pocit nevolnost nebo bušení srdce ze strachu ze se bude negativní situace ze stran kolegů opakovat a v hlave se mi jakoby přehrává situace z posledního negativního chování jejich a už očekávám co zase nastane..I když třeba některý den se vůbec nic špatného neděje. Nevím jak to zvládat,jsem porad ostražita neklidná. Dále i situace ve vztahu s přítelem.Před 2 roky me podvedl a v mysli se mi to pořád vrací.Take se mi nekdy par tydnu neozval.To už se sice vyřešilo,myslela jsem, že jsme to překonali.Jenže problém je že jen když vidím třeba že přede mnou drží telefon tak mam strach ze zase píše jiné a nebo kdyz se někde zdrží tak mam strach ze se zopakuje situace kdy už me jednou podvedl.A tak pak se ho vyptavam na každou blbost jen abych se uklidnila. Myslím ze mu i věřím není to ze bych mu nevěřila ale stále se mi vracejí ty zle vzpomínky a pocity na to jak mě kdysi ublížil i když teď je hodný. Mu připadá že jej stále kontroluji otázkámi a s kym píše a kam jede a podobně a má mě za žárliveho pdychopata. Mam strach ze mé chování ten vztah rozbiji ale nevím jak se zklidnit aby se mi nevracely zlé vzpomínky.Ve skutečnosti mu teď věřim ale jak se zbavit tech nutkavych myšlenek na to špatne z minulosti.Kolikrát se mi ta situace přehrává v hlavě co bylo před 2 roky jako by se to stalo před 5 minutani a je mi z toho zle...mám i noční můry.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z vašeho popisu mi připadá, že úzkosti ovlivňují váš život do takové míry, že by bylo vhodné vyhledat odbornou pomoc. Psychiatr vám může předepsat léky, které sníží míru úzkosti i nutkavost myšlenek - obvykle se k tomu používají léky ze skupiny antidepresiv, které jsou bezpečné a nenávykové. Vhodná by pravděpodobně byla i docházka k psychologovi či psychoterapeutovi. Tam byste mohla hledat způsoby, jak lépe snášet a zvládat obavy, které se odvíjí od reálných situacích v práci a vztahu (byť jsou svou mírou pravděpodobně nepřiměřené). Kromě toho bývá u lidí s úzkostnými potížemi vhodný nácvik relaxačních technik (autogenní trénink, Jacobsonova progresivní relaxace), případně cvičení jako je jóga nebo tai-či. Tyto přístupy je možné, často přímo vhodné, navzájem kombinovat. Přeji, ať se vám daří lépe.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám osobní zkušenost s úzkostí a myslím, že u obou vašich problémů může být i u vás na vině právě úzkost. Já jsem s pocity nedostatečného sebevědomí a sebepodceňování bojovala dost dlouho. Určitou úlevu mi sice přinesly i léky (když jsem méněcennost nechala dojít až k úzkostně-depresivní poruše), ale opravdovou změnou byla až změna myšlení, větší sebedůvěra a vyšší sebeúcta. A k těm mi pomohla delší pravidelná psychoterapie. Až když mi terapeutka na konkrétních příkladech pomáhala uvidět, jak sama sobě škodím a že jsem vlastně sama sobě nejkrutějším a nelítostným tyranem, dovedla jsem k sobě najít laskavější přístup a moje potíže ustoupily. Věřím, že vám by podobné upřímné rozhovory (ať už s terapeutem, nebo s někým blízkým, telefonickou linkou, aj.) pomohly vyjasnit, jestli si chování kolegů třeba jen namlouváte nebo zda ho něčím můžete způsobovat a případně jak to zlepšit. A podobně i s přítelem – pokud si vaši důvěru zaslouží, je škoda prožívat muka zbytečné nejistoty a navíc vztah ohrožovat jejími projevy. Držím vám palce.


Zpět na seznam