Urazky od pritele

Dobry den, jsem s pritelem 5 let, nebydlime spolu. Rad pije alkohol pivo a vino, nemusi byt ani opily, staci urcite mnozstvi a jakoby mu v hlave precvaklo a zacne se chovat tak, ze je hnusny, posila me do hajzlu, rika mi ubozaku a je jako vymeneny. Me to dost trapi, uz nekolikrat se to stalo a myslim si ze partner by se takto chovat nemel. Ma takove stavy ze o tom kolikrat ani nevi a pak se me pta co me rekl tak hrozneho. Take je cholericky zarlivy a na plesech apod.se choval podobne. Me to velice trapi, pak se omlouva, ale mezitim ja jsem nastvana brecim a chci to skoncit. Je to porad dokola. Proste staci malo a je vytoceny kdyz se mu neco nelibi. Pise mi milion sms, ktere nejsou zrovna mile. Ja mam deti na stredni a zakladce, jsem rozvedena. On svobodny a bezdetny. Takove chovani je dle me nedospele. Dale mi predhazuje ex, ze jsme stejni a ze spolu stejne skoncime apod. Ja pritele miluji, ale timto chovanim a urazkama na mou osobu k nemu ztracim naklonost. Uz jsme se meli rozejit nekolikrat z me strany, vzdy jsme to ale dali dohromady. Vim ze se asi nezmeni, alkohol si neodepre i kdyz nejde o tvrdy. DIKY ZA VAS NAZOR.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu že vás takové chování zraňuje a myslím, že může být dostatečným důvodem k rozchodu. Přemýšlím, co vás vede k tomu, že to opakovaně strpíte, když zároveň soudíte, že se chování partnera nezmění? Zaujalo mě to, že potíže jednoznačně spojujete s pitím, zároveň jeho pití ospravedlňujete. Za zásadní nepovažuji co pije nebo v jakém množství, ale jaké problémy to jemu nebo okolí působí. Je pravděpodobné, že nemá důvod své chování a návyky měnit, pokud mu "prochází". Při potížích s pitím či drogami bývá důvodem pro změnu tlak okolí nebo ztráta - pokud jde o něco, co dotyčný považuje důležité. Je možné, že podmínění vztahu abstinencí by takovým tlakem bylo, zároveň je možné, že si řekne, že mu to za to nestojí... Chcete i přes to ve vztahu setrvávat? První věc, kterou můžete pro svůj komfort a ochranu udělat, je nastavení pravidla, že pokud pije, tak z místa odcházíte a do vystřízlivění s ním nekomunikujete. Možná by vám to ulevilo a bylo jedním z tlaků na změnu. Při zavádění podobných pravidel je však nezbytné, abyste je byla schopná důsledně vyžadovat. Co si o tom myslíte? Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Vaši důvěru k napsání dotazu ohledně chování Vašeho přítele. Zaprvé Vám dávám za pravdu, že takhle by se člověk, obzvlášť přítel-blízká osoba, opravdu neměl chovat. Dobře rozumím Vašim pocitům lásky a pomoci mu z Vaší strany, ale ptám se sama sebe, zda by vlastně dospělý člověk neměl sám něco změnit, aby se takto nechoval, nevybíjel si svou frustraci či vztek na blízké osobě. V každém vztahu hrají důležitou roli emoce, vzájemné porozumění, podpora a soulad dvou lidí. Ve Vašem případě vnímám, že přítel Vás svým chováním a jednáním v různých situacích hodně zraňuje, Vás to hodně trápí a přidělává starosti. Snad by stálo za zamyšlení, zda je takovýto vztah pro Vás zdravý, obohacující, inspirující, bezpečný apod. Někdy my ženy děláme vše pro to, aby se vztah udržoval či zachránil, ale později zjistíme, že je občas i na úkor nás samotných, našeho pocitu štěstí, ztrácíme své Já apod. Podobným zamyšlením nad vztahem jsem si také procházela a nakonec usoudila, že radši se budu cítit svobodně, radostně, klidně, (psychicky) zdravě a sama sebou bez tehdejšího partnera. Nechci Vás nějak ovlivnit mou zkušeností, rozhodnutí přenechám svobodně Vám. Doufám, že Vaše situace se vyřeší. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam