Už nevím, co se sebou mám dělat

Už nevím co se sebou.. Jsem naprosto marná.. Pokusím se co nejzkráceněji popsat věci, se kterými se nejvíce potýkám.. Začalo to oblíbeností jedné učitelky.. Byla úžasná, popírala jsem jakékoli její chyby, vlastně jsem je asi ani neviděla.. Chtěla jsem být stále u ní, ale věděla jsem, že nemůžu. Kdykoli jsem chtěla, bála jsem se jí oslovit, zeptat se na něco. Bála jsem se ale naprosto každého.. Asi po půl roce jsem se jí odvážila na něco zeptat.. Zvládla jsem to a byla moc milá.. Postupně jsem se i tak trochu úkolovala, abych zjistila, co zvládnu.. Stala se pro mě blízkou osobou.. Už v 8. třídě, kdy měly být letní prázdniny jsem měla strach, že odejde.. Nevěděla jsem jak to bez ní zvládnu.. Pak 9. třída a myslela jsem, že to nepřežiju, často jsem přemýšlela nad sebevraždou, i když už od třičtvrtěletí deváté třídy až do teď jsem ji úplně nesnášela a stále ji nenávidím.. Pak přišla střední, to jsem ji pořád měla v hlavě jako svůj vzor. Co jsem ale opravdu nečekala bylo, že jsem začala mít ráda další učitelku.. S tou jsem se zvládla sblížit rychleji.. Začalo to nevinnou láskou k jejímu předmětu, těšila jsem se na její hodiny a zajímalo mě okolo toho spousta informací. Jednou jsme si po hodině povídaly ¾ hodiny, asi 8× jsme se objaly, byl to bližší vztah než s jinými učitelkami.. Okolo pololetí mi řekla, že je jen náhrada za učitelku která je na mateřské a další rok odchází..Myslela jsem, že tuto informaci nerozdýchám..
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, popisujete řadu různých potíží – nejisté sebevědomí a vztah k sobě, potíže v hledání blízkých vztahů a (pravděpodobně) mezilidských vztazích vůbec, potíže ve svěřování se a hledání podpory a pocity derealizace („přijdu si jak ve filmu“). V souvislosti s tím máte úzkosti, někdy se sebepoškozujete a dokonce míváte myšlenky na sebevraždu. Věřím, že takto žít je velmi těžké a nepříjemné. Přestože projevy obtíží mají různou podobu, je velmi pravděpodobné že spolu souvisí a mají společné příčiny (klíčový pravděpodobně bude vztah k sobě a druhým lidem). S odbornou pomocí je možné řešit i problémy které popisujete a je možno dosáhnout významného zlepšení. Prostředkem je pravidelná a dlouhodobá psychoterapie, pravděpodobně by pro vás velkou pomocí a úlevou mohly být i psychiatrické léky (nejspíše ze skupiny antidepresiv). Bylo by tedy vhodné, abyste o svých problémech a pocitech hovořila s psycholožkou. Pokud je pro vás těžké o tom začít mluvit na přímo, můžete jí přečíst (nebo dát přečíst) to, co jste napsala do naší poradny. Zdá se mi to výstižné a je vidět že jste si s tím dala hodně práce. Obávám se, že k dobrému zvládnutí takového balíku potíží je odborná pomoc nezbytná. Ostatně sama jste si již pomoc zkoušela a i při docházce k psycholožce na vás samotnou zbyde ještě spousta práce. Budete ale vědět, kam upřít energii, na čem pracovat a bude v tom mít podporu. K psychiatrovi je obvykle potřebné se objednat – můžete se o tom poradit i s vaší psycholožkou, základní léky vám může předepsat i praktický lékař. Ještě mě napadá, že můžete využít i podporu některé z linek důvěry (pokud studujete tak i Linky bezpečí). Pravidelnou péči to sice nenahradí, ale může to být snadno dostupnou pomocí ve chvílích kdy vám bude těžko nebo si nebudete vědět rady. Přeji vám odvahu hovořit o tom co prožíváte s lidmi kteří vám mohou pomoci a sílu tyto věci měnit. Držím palce!
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za váš dotaz. Z vašeho popisu vnímám, že prožíváte velice intenzivní city a trochu nevíte, co s tím. Mám pocit, že hledáte nějakou blízkou osobu, ale zároveň autoritu, ke které můžete vzhlížet. Jak popisujete, mít ji jako vzor. Ale zároveň si přejete, aby k vám byla milá a byla tam oboustranná důvěra. I já jsem měla ve škole opravdu oblíbené učitele a v jejich hodinách jsem se snažila. Člověk ale musí respektovat, že učitel je autorita a musí k žákům přistupovat profesionálně. Což v praxi někdy vypadá, že si drží odstup. To, že se učitelé střídají, je další fakt, který musí každý zvládnout. Ale netvrdím, že je to jednoduché. Někdy změna velice bolí. Zvlášť u učitele, s kterým jste v kontaktu často a zvyknete si na něho. Potkala jste jednu učitelku, pak druhou. A asi obě na vás zapůsobily a vzbudily třeba u vás zájem o předmět. Toho si ceňte. Věřím, že další změnu také zvládnete. Mnoho sil a hezký den.


Zpět na seznam