Úzkost

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak se mám vypořádat se stavy úzkosti. Velice mě zasáhly udalosti s Ukrajinou a potýkám se strachem, panikou
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, toto téma je nyní aktuální pro velké množství lidí. I vaše reakce je svým obsahem - tedy úzkostí, obavami, strachem, napětím apod. pochopitelná a běžná. V první řadě je vhodné hledat způsoby, jak tyto prožitky unášet a regulovat. Může v tom pomáhat zachování běžné denní náplně a smysluplné činnost - jak v oblasti práce, tak volného času. Podpůrně může působit manuální práce, tělesný pohyb, sociální kontakt, relaxační cvičení, jóga, tai-či atd. Tato doporučení byla podrobněji vysvětlena v řadě rozhovorů s psychology, které jsou k dispozici v běžných periodikách (i jejich internetové formě). Pokud i přes tato opatření, přesahují úzkostné projevy to, co jste schopna dlouhodobě unášet, bylo by vhodné vyhledat odbornou pomoc. Nejsnáze dostupná je konzultace na telefonní lince důvěry. Další možností je objednání k psychologovi či psychoterapeutovi. Někdy může být na místě zvážit nasazení psychiatrické medikace - v tom vám prvotní pomoc může nabídnout i váš praktický lékař. Přeji, ať je brzy alespoň o trochu lépe.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Vnímám, jak moc současný stav týkající se Ukrajiny ovlivňuje negativně spoustu lidí okolo mne, včetně těch, kteří se cítili duševně silní. Mě samotnou to také velmi zasáhlo a ještě se k tomu přidaly další těžké události. Jednak využívám pomoci své psycholožky a také mi pomáhá soustředit se jen a pouze na dnešní den a řešit dnešní starosti. "Zítřek má dost svých starostí". Není to jednoduché, ale snažím se. Akutně se mi osvědčují dechová cvičení a autogenní trénink, je možné jej vyhledat na internetu. Pokud budou stavy Vaší úzkosti neúnosné, můžete vyhledat odbornou pomoc. Přikládám kontakty a užitečné odkazy: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam