Uzkost a panické ataky

Dobrý den,chci se zeptat,připadně jak si poradit a dále postupovat.Před lety,jsem měl zkušenost s THc,nebyla první ale určitě poslední.Při tomto stavu jsem zažíval záchvat paniky a uzkosti,nevím jak jsem to zvládl,ale překonal jsem ho.Tento stav se mi ale brzy vrátil,poté se vrací ve vypatějších situacích,za ruzných stresoru a životních etap.Jsou to stavy,kdy zažívám podobne pocity,jako při tomto zážitku,pocity zmaru,strach o vlastní rozum,ze zešílení,tato ataka trvá převážně jen určitou dobu,ale takové období,které s sebou přinese stavy kdy jsem přecitlivělí uzkostlivý a napnutý celé dny,jsou horší.Vždycky se mi je povedlo po určitě době překonat,respektive odezněly,tentokrát se mi opět vrátily a chci je už nějak řešit..Chci se zeptat,o co se muže jednat,připadně jestli pro mne nacházíte nějaké rady? Mockrát děkuji a přeji pěkný víkend.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, velmi pravděpodobně se jedná o to, co sám uvádíte – tedy některou z úzkostných poruch. Nad úlohou THC, pokud ho již dlouho neužíváte, není potřebné příliš dumat. Mohlo sice být jednou z okolností, proč se první záchvat úzkosti objevil, v tuto chvíli je však především podstatné, abyste ho neužíval a ve volbě léčebných postupů to nehraje podstatnější roli. (Vhodné je ještě vědět, že úzkosti mohou být provokovány i dalšími psychoaktivními látkami, z těch běžných i vysokými dávkami kofeinu.) Léčba obvykle kombinuje režimová opatření (ovlivnění míry zátěže, vyváženější životní styl, oddychové aktivity, fyzické aktivity včetně sportu), relaxační techniky (autogenní trénink, progresivní relaxace, dechové techniky, podobné účinky má i cvičení jógy nebo tai-či), psychoterapii, někdy je namístě i nasazení léků. S režimovými opatřeními a některým z prospěšných cvičení můžete začít i sám. Psychoterapie by přispěla k hlubšímu porozumění, proč u vás úzkosti vznikají i v hledání postupů, jak je zmírnit. Můžete tak např. lépe zmapovat a naučit se zvládat „vypjatější období“, o kterých píšete. Některé léky vám může předepsat i praktický lékař, specialistou v tom je pak psychiatr. Je možno volit mezi léky určenými ke krátkodobému užívání, které mají okamžitý efekt (anxiolytika) a léky které je možné užívat dlouhodobě (některá z antidepresiv). Neznám vaši situaci podrobněji, ale obvykle je vhodné nespoléhat jen na užívání léků, ale využít i psychoterapii a režimová opatření; případně těmito nelékovými postupy začít. Konkrétně bych tedy považoval za vhodné, abyste se objednal psychologovi či psychoterapeutovi, případně i k psychiatrovi, pokud uvažujete nad užíváním léků. Držím vám palce!
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, vážím si Vašeho dotazu. O co přesně se jedná a jestli je to nějaká psychiatrická porucha samozřejmě nemůžu odhadnout. To je úkol pro lékaře. Řekla bych, že tu jde i o jistou odolnost proti stresu. THC ji může narušit. Vy pak tyto situace hůře zvládáte. Ale to je samozřejmě jen můj pocit. Pokud už Vás tyto stavy přemáhají, je opravdu fajn, že je chcete řešit s profesionálem. Já sama bych se klidně obrátila na psychiatra. Ten by mohl celou věc nasměrovat dále. Třeba bude vhodná medikace, třeba doporučí jinou terapii. Za sebe bych jen doporučila více s THC neexperimentovat. Přeji hezký den.


Zpět na seznam