Úzkost a strach z budoucnosti s psychickou poruchou (2)

Poslední dobou mě přepadá strašný strach z bezvýchodnosti mé situace. Neustále přemýšlím nad tím, zda je možné být s těmito úzkostmi opět šťastná a spokojená v životě. Bojím se, že nebudu moct mít děti, které by mi mohli zhoršit úzkosti. Stále žiju s obavami co můžu a nemůžu udělat abych nedostala záchvat. Celé dny hledám na internetu zda se někdo vyléčil úplně. Nějak se prostě nedokážu srovnat s tím, že se mi ze dne na den obrátil život vzhůru nohama. Vždy jsem byla pozitivní člověk, a najednou mám pocit, že jsem ztratila smysl života. Hodně věcí co mě bavili, mě bavit přestali. Snažím se dělat první poslední pro zlepšení mého stavu, ale je to vyčerpávající a neumím si představit, že vše musím dělat do konce života a přesto nikdy nedocílím šťastného života, který sem měla před první panickou atakou. Bojím se, že pouhé cvičení relaxací mi nepomůže dostatečně. Denně se mi v hlavě honí hrozně moc otázek a obav ohledně toho jak to semnou bude a díky tomu jsem v neustálém napětí. Nevím jak z této situace ven. Potřebuji jednoduše vědět jestli je možné se zachvátů úplně zbavit a zbavit se hlavně strachu z nich. Předem děkuji za Vaše cenné rady. Veronika 23 let
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Veroniko. Mám radost že jste vyhledala pomoc a že vám snad přinesla částečnou úlevu. Vaše starosti o budoucnost do určité míry chápu. Zároveň však mám zkušenost, že 2 měsíce terapeutické práce (obvykle 1x týdně při osobním setkání) mnohdy přinesou drobná zlepšení, na zásadní změnu to však bývá krátký čas. Dopřejte tento čas sobě i terapeutovi. Považoval bych za vhodné, abyste tyto otázky probrala především s ním. Nácvik relaxací je bezpochyby užitečný (zvláště ze začátku), je ale řada dalších věcí o kterých by stálo za to mluvit. Co by s vámi udělalo, kdybyste několik dní žádné informace o úzkosti nehledala a místo toho "normálně žila"? Co byste vlastně místo toho dělala či mohla dělat? Pokud je složité toho dosáhnout plně, šlo by pátrání a přemítání omezit na 45min denně? Jaká je pro vás představa, že nebudete vždy veselá a bezstarostná? Co si představujete pod "šťastný život"? ... a zajímala by mě celá řada dalších věcí. Nemyslím, že si musíte zoufat a počítat s představou, že to takto bude napořád. Téměř jistě nebude. U někoho úzkosti zmizí skoro úplně, u jiného se výrazně zmírní, u dalšího se zmírní trochu a naučí se s tím žít... Někdo k tomu nepotřebuje pomoc žádnou, jiný krátkou psychoterapii, další delší psychoterapii nebo k psychoterapii ještě léky.. Jak přesně to bude u vás teď nikdo nemůže vědět. Ostatně nikdo přesně nevíme, co přinese příští týden, příští měsíc a příští rok. Přesto se s tím musíme naučit žít. Někdy to jde z vesela, jindy s trochou úzkosti a občas je to pěkně náročné. "C´est la vie..." Držte se, držím vám palce !
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Od svých kamarádek vím, jak těžké je žít s panickou atakou a chápu všechny Vaše obavy. Já sama trpím úzkostí a strach čas od času plně ovládá můj život. Panickou ataku jsem ale nezažila. Kamarádky mají nastavený denní režim tak, aby se jim v případě ataky dostalo pomoci. Velkou podporou je pro ně psychoterapie, kterou bych doporučila i Vám. Odborník Vám pomůže najít cestu k relativně spokojenému životu, ať už to bude s atakami nebo - a to bych Vám ze srdce přála - bez nich.


Zpět na seznam