Úzkost, strach?

Dobrý den, již delší dobu mě trápí úzkost . Co přesně ji vyvolává nevím, ale ty pocity jsou hrozný. Najednou zrychlený tep, občas i teplota, nechuť k jídlu a tak dále. Už dříve jsem měla problémy s PPM (porucha příjmu potravy), dnes je to už 3 roky a stále si připadám jako "nevyléčená" . Nejvíc mě do těchto situací dostane manžel, dělá pro mně úplně všechno, jsem s ním naprosto spokojená .. jen mě prostě vždy rozhodí když nevím kde zrovna, kdy přijde z šachového kroužku, a nebo když má jet na nějakou služební cestu..tak to nezvládám. Chce se mi furt brečet. Cítím se jako opuštěná, bojím se a nevím čeho .. prosím vás, co s tím mohu dělat? Dv se to vůbec nějak odstranit?
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, rozumím tomu, že pokud Vás úzkostné obtíže trápí již delší dobu, může to být velmi vyčerpávající a náročné. Chtěla bych Vás v první řadě podpořit, že jsem ráda, že jste se se svým dotazem obrátila na naši poradnu, někdy není vůbec snadné učinit první krok. Pokud tomu dobře rozumím, píšete, že je pro Vás nejtěžší, když nemáte přehled, kdy manžel přijde domů a také když odjíždí pryč. Cítíte se opuštěná a nerozumíte tomu proč. K Vaší otázce, zda to jde vůbec odstranit, bych chtěla vyjádřit naději, že je mnoho cest, jak s úzkostnými problémy naložit a lze je úspěšně redukovat nebo dokonce odstranit, často je to ale běh na delší trať. Obecně lze říci, že je výhodně kombinovat psychoterapii a farmakoterapii. Pokud jste již před lety měla kontakt na psychiatrii, je určitě vhodné se na lékaře/lékařku opět obrátit. Někdy bývá pravděpodobné, že spolu různé obtíže mohou do nějaké míry souviset, a tudíž i k hledání řešení je dobré vidět je v kontextu. Úzkosti se ale také mohou prohlubovat, pokud je neřešíme. Podporuji to, co píše naše peer poradkyně. Zdůrazním, že psychoterapie je cesta, jak svým obtížím lépe porozumět a tím i nalézt cestu, jak je zvládat. Například podívat se na to, čeho se vlastně bojíte, v jakých chvílích úzkost prožíváte, zda má nějaké spouštěcí myšlenky (se kterými se úzkosti pojí) a podobně. Sama pro sebe v tuto chvíli můžete udělat například to, pokud máte někoho blízkého, komu se můžete svěřit a své strachy s ním probrat, může být úlevné nebýt na to sama. Někomu pomáhá moci se na někoho obrátit ve chvíli, kdy se necítí dobře. Obecně pak začadit do svého života dostatek odpočinku, zájmů, které Vás těší, relaxačních technik (jóga, autogenní trénink či jinou relaxaci), které mohou pomoci zklidnit se v náročné chvíli. Neodkládala bych ale také kontaktování psychologa. Držím Vám moc palce, ať je Vám brzy lépe.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S pocity, které popisujete, mám bohaté zkušenosti a proto vím, jak jsou nepříjemné a kolik nás mohou stát sil. Z úzkostnou a depresivní poruchou se léčím už mnoho let a zdá se mi, že dostupné formy léčby poměrně dobře mohou zabírat. Co se týče medikace - existuje celá řada léků, která může při úzkostech pomoci, aby se člověk se stresovými situacemi lépe vyrovnával a lehčeji je zvládal. Jako doplněk k psychiatrické léčbě se mi velmi osvědčila psychoterapie. Naše obavy a nejistoty často mívají důvod, který si neuvědomujeme a proto ho ani nemůžeme v sobě zpracovat. V rámci terapie je možné na tomto velmi zapracovat a ve výsledku pak klidněji a vyrovnaněji žít. Přeji vám nalezení účinné pomoci a brzkou úlevu.


Zpět na seznam