Uzkosti, otupelost 2

, nevím co mi je a hrozne me to nebaví už ty stavy, udělal bych cokoliv abych se toho zbavil, ale první schůzka u psychologa byla poslední protože mi řekl ze mi vlastne nic není tak nevím co mám dělat, strašně by mi pomohlo kdybych věděl aspoň co mi je, ale na internetu jsem nenašel nic co by přesně vystihovalo můj stav. Mám fakt až panický strach ze schizofrenie, kdykoliv vidím nějaký článek o tom nebo něco tak na mě přijde úzkost a teď když si přijdu tak otupely tak se bojím ze ji mám, je mi 16, nikdo z rodiny žádnou psychickou nemoc nemá.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kouření marihuany může spustit či zhoršit úzkostné stavy a zdá se, že se tak stalo i ve vašem případě. Obavné a ulpívavé myšlenky, např. zda nebudu mít schizofrenii, bývají často jedním z projevů úzkostí. Při práci na zvládnutí úzkostí lze postupovat různým způsobem a řadu z těchto postupů je možné kombinovat. Určitě je velmi vhodné, abyste již nekouřil marihuanu, neužíval jiné drogy a ideálně ani nepil alkohol – mohlo by to vaše potíže významně zhoršit. Pomáhají různé změny v životním stylu – dostatek pohybu včetně sportu, přiměřená porce odpočinku i aktivity, smysluplná náplň dne, podporující sociální kontakt. V této oblasti je vhodné zkoušet a zařazovat více věcí o kterých zjistíte, že vám dělají dobře. Prospěšná bývají cvičení jako jóga nebo tai-či, existují i speciální relaxační cvičení pro lidi z úzkostmi. Psychoterapie bývá často důležitá, nevím zda psycholog správně neodhadl vaši situaci nebo zda se vám nepodařilo své potíže srozumitelně vyjádřit. Zvláště v druhém případě by bylo vhodné to ještě jednou zkusit, váš popis v dotazu se mi zdá výstižný, mohl byste mu ho dát přečíst. Možností je i hledat pomoc u jiného psychologa, nebo se znovu poradit s psychiatrem u kterého jste byl, jak dále postupovat. Pokud by vaše potíže trvaly dlouhou dobu nebo vám bránily v základním fungování, lze zvážit i nasazení psychiatrických léků. Mrzí mě, že jste zatím nenalezl adekvátní podporu, věřím však, že pokud budete hledat dále, jistě ji najdete. Držím palce!
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Kouření marihuany je opravdu rizikové a někdy může být spouštěčem psychotického onemocnění – toxické psychózy. Velice mě mrzí, že máte tak špatnou zkušenost s psychoterapií. Ale může se stát, že si klient s terapeutem nesedne a někdy je zapotřebí trochu hledat a zkoušet. Bohužel stinná stránka je, že objednací doby jsou tak dlouhé a to člověka často demotivuje. Popisujete hlavně problém s otupělostí. Příčinnou může být leccos. Někdy je na vinně i věk a dospívání. Člověk si musí položit otázku, zda jsou obtíže už takové, že mi brání v plnění každodenních povinností. V tom případě bych sama už pátrala po pomoci od odborníka (terapeuta, psychiatra). Akutní ataku schizofrenie by už asi odborník rozeznal a snažil se Vám pomoci. Víte, že Vám pomáhá sport, to je skvělé. Sama bych hledala další mechanismy, jak si sama pomoci. Mně pomáhá například studená sprcha, nebo psát si deník a dát tak nějak svým myšlenkám tvar. Naopak vím, že mi nedělá dobře meditace. Je to hodně o hledání komfortní zóny, ale dá se leccos udělat. Přeji moc hezký den a plno sil.


Zpět na seznam