Úzkosti v pubertě

Dobrý den, je mi 15 let a mám GAD, OCD a PP. Všechno mi začalo v 11 letech, kdy jsem měl první panický záchvat. Od té doby do 14 let jsem úzkosti neměl skoro žádné - třeba 1 za 2 měsíce. Ve čtrnácti se mi ale natolik zhoršily, že jsem měl záchvaty každý den a musel jsem kvůli tomu začít brát v únoru AD Asentru 50. Léky mi pomohly a nevadí mi, že je beru. Nicméně by mě zajímalo, zda jsou psychické problémy v dospívání normální a zda je možné z nich nějakým způsobem "vyrůst"?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v potížích které uvádíte, mohou změny spojené s dospíváním hrát svou roli. Složité je pro mě vyjádřit se k „normálnosti“ na kterou se ptáte. Pomohu si připodobněním k tělesným nemocem. Je normální (kdykoli v životě) občas onemocnět. Některé nemoci většinou zvládneme sami (rýma, chřipka), při jiných potřebujeme krátkodobou odbornou pomoc a léčbu (např. angína, zápal plic), existují i nemoci dlouhodobé nebo celoživotní. Ve vašem případě mi přijde skvělé, že potíže s odborníky řešíte, že vám léky pomáhají a nevadí vám. Nespoléhal bych však na samotné „vyrostení“, i když možná je pozitivním faktorem. Významnou součástí léčby úzkostných poruch může být i psychoterapie a změny v životním stylu. Je pravděpodobné, že tyto další léčebné složky pomohou ke zmírnění nepříjemných projevů, ke zkrácení délky potíží či k tomu, že v budoucnu budete potřebovat méně nebo žádnou pravidelnou odbornou péči. Držím vám palce a přeji hodně zdaru !
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Sama se potýkám se svými psychickými obtížemi zhruba od 18 let. A jejich propuknutí v mladickém věku je popisováno jako poměrně typické. Ale samozřejmě se mohou projevit i ve věku nižším. Jestli se z nich dá „vyrůst“ se bude asi lišit jedinec do jedince. Je těžké stanovit nějakou prognózu. Je moc fajn, že Vám léky fungují a je Vám dobře. Přeji dál mnoho sil. Hezký den


Zpět na seznam