váznoucí komunikace s terapeutem

Dobrý den, prosím o názor, zda je moje očekávání ohledně chování/jednání terapeuta adekvátní. Zhruba dva roky se snažím se svým terapeutem komunikovat, že se v terapii necítím dobře, cítím se nechopena a nevyslyšená. Poslední dobou se situace zhoršila, mám úzkosti a paniky jak před sezením, tak během něj. Mimo terapii mi tyto stavy způsobují problémy v práci. Čekám, že mi terapeut pomůže téma uchopit a dát mi bezpečný prostor mu povědět, proč se tak cítím a dát příklady situací, kdy mi jeho reakce ublížila. Myslím, že to terapeut nechce slyšet, protože by se cítil, že jako terapeut selhal. Terapeut tlačí na ukončení terapie, což jsem původně nechtěla, ale teď je mi jasné, že ukončit musíme, ale potřebuju, aby to bylo v přátelském duchu. Nechci odejít a obrazně i realně za sebou navždy zavřít dveře. Je moje očekávání, že mi terapeut aktivně pomůže téma uchopit a probrat a bude se snažit pochopit, proč se tak cítím, adekvátní? Teď dostávám jen prostor, a je v něm ticho, moje úzkost a pláč a ve vzduchu cítím výčitky za to, co chci říct. Trochu mi přijde, jako kdybychom s terapeutem potřebovali "párovou terapii", konzultaci s třetí osobou. Pokud vím, tak k supervizi si mě terapeut nevzal. Nevím, jak z toho vyjít s co nejmenším poškozením. Velice děkuji za názor.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je mi sympatické, že o situaci přemýšlíte, snažíte se o ní s terapeutem komunikovat a najít řešení. Obdivuhodná je i vaše vytrvalost, pokud snaha o řešení trvá tak dlouhou dobu. To že máte potřebu cítit se pochopena a vyslyšena mi přijde srozumitelné a legitimní. Nemohu se vyjadřovat k tomu, proč se to nedaří - na to vím příliš málo. Přemýšlím ale nad tím, co vám brání terapii jednoduše ukončit a pokračovat jinde. (To se z rozumového hlediska, zdá jako běžné konstruktivní řešení.) Proč odchod z terapie, která nefunguje ani přes velkou snahu, vnímáte jako nesprávné řešení? Proč je důležité se rozejít v přátelském duchu a ne jen slušně? Jsou pro vás odchody obtížné obecněji, nebo jen v tomto případě? A co vás napadá k okolnostem, proč tomu tak je? Osobně mám zkušenost, že někdy vztah (přátelský, partnerský ale i terapeutický) mezi dvěma konkrétními lidmi nefunguje, protože z nějakého důvodu nejsou kompatibilní a přitom oba mohou být normální, rozumní a sympatičtí lidé, kteří se snaží.. V takových případech bývám opravdu přesvědčen, že to není "nikoho vina" a vypovídá to spíše o osobnostních odlišnostech (které je třeba obtížné uchopit a pojmenovat), než o tom, že by kdokoli z nich byl lepší či horší... Držím vám palce a přeji odvahu.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Díky několika hospitalizacím a skupinové terapii jsem byla v péči mnoha psychologů a díky tomu vím, jak rozdílný přístup k terapii mají. Pro mě bylo důležité, abych mohla své terapeutce důvěřovat a na tom jsem náš vztah stavěla. Vaše terapie trvá již dva roky a přesto se cítíte nepochopena a nevyslyšena. Píšete, že už Vaše terapie spěje ke konci a přála byste si, aby to bylo v přátelském duchu. Zkusila bych terapeutovi říci to, co jste tak výstižně vypsala do dotazu, a následně se o tom pobavit. Může to být dobrým krokem k vzájemnému rozloučení. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam