Vím, že je něco špatně

Dobrý den,už delší dobu tuším,že je se mnou něco špatně a tuším, že by se mohlo jednat o psychickou nemoc. V našem městě a okolí bohužel není moc možností, kam se obrátit, proto chci zkusit toto. Problém je následující - často mívám špatné nálady, kdy jsem nepříjemná na lidi v mém okolí a mám pocit, že mi nic nejde ale zároveň často cítím, že je mi křivděno (i když při zpětném pohledu většinou zjistím, že to tak nebylo). Mívám výbuchy vzteku, pláče, ale někdy mám náladu naopak moc dobrou. Většinou se mi nic nechce, nic mě nebaví, musím se přemlouvat do práce, ke sportu, k procházkám, k vaření - ke všemu, co mě třeba i dříve bavilo. Jsem stále unavená a mám pocit, že je toho na mě moc, i když ostatní všechno normálně zvládají bez keců. Večer špatně usínám, takže často sahám po sklence (dvou, třech..) vína, abych lépe usnula. Mám problém s alkoholem a vím to. V naší rodině bohužel noc neobvyklého. Chci se změnit, chci zase více a s radostí sportovat, chci být příjemnější na lidi, co mě mají rádi. Ti nejbližší totiž nejvíce odnáší moje návaly vzteku a zpětně mě to mrzí, nicméně v tu chvíli si nemohu pomoct. To, že zklidnění hledám v alkoholu mě také štve, chci s tím přestat, ale vydržím týden a jsem zase tam, kde jsem byla. Chci se změnit jako člověk, ale nemám asi dost silnou vůli k tomu to změnit. Někdy brečím, myslím na to, jaké by bylo “nebýt”. Ale jsem si téměř jistá, že bych si nedokázala nic udělat, na to jsem moc velký srab. Potřebuji nějak pomoci, ale nevím jak.Děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kolísání nálad, nedostatek energie a chuti do aktivit může mít celou řadu příčin. Může se jednat o projevy psychického onemocnění, mnohem častěji však bývají příčiny v aktuálním způsobu života, těžkostech které člověk zakouší a nedostatečné kapacitě či podpoře pro jejich zvládnutí. Alkohol pak může být faktor, který k jejich vzniku velmi významně přispívá. K ujasnění příčin vašich potíží, k jejich bližšímu porozumění, hledání způsobů jak změny provést i jejich následné realizaci vám může být užitečná psychoterapie. Pokud ve vašem bezprostředním okolí nefunguje psychologická či psychoterapeutická péče, můžete svou situaci podrobněji než zde probrat na některé z telefonických linek důvěry. Za pravidelnou psychoterapií, však pravděpodobně bude potřeba cestovat. Držím vám palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete, jak Vás trápí výkyvy nálad, máte pocit, že Vám nic nejde, nebaví Vás to co dříve a máte problém s alkoholem. Jako důležité vidím to, že vnímáte, co se s Vámi děje a chcete se změnit. Z mého pohledu nevidím nutnost "změnit se jako člověk", ale spíše potřebu najít vnitřní pohodu. V období, kdy jsem upadla do depresí, ale ještě jsem fungovala jako matka, mi připadalo, že je toho na mě moc. Také jsem byla podrážděná, lidé mi vadili, často jsem plakala a nic mě netěšilo. Časem jako bych úplně ztratila chuť a nebylo nic, co by mi chutnalo nebo udělalo radost. Neuměla jsem z toho najít cestu ven a skončilo to úplným zhroucením. Následovalo mnoho hospitalizací a ještě po letech nejsem v pořádku. Proto jsem ráda, že hledáte pomoc. Vím, jak je těžké najít psychologa, proto přikládám užitečné odkazy: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Do doby, než najdete pomoc odborníka, zkuste najít sama pro sebe prostor, kde je Vám dobře. Když mám období, kdy mě nic netěší a je mi zle, pasivně poslouchám audioknihy nebo sleduji televizi a hodně spím. Dřív jsem z toho měla výčitky, ale už vím, že je to jen přechodné období a zase se po nějaké době zotavím. Je to jako kdyby mé tělo potřebovalo vypnout a načerpat energii. Zkuste hledat své cesty odpočinku. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam