Vtíravé myšlenky

Dobrý den, je mi 17 let a posledních 10 měsíců života pro mne bylo utrpením. Téměř neustále mi můj mozek hází do hlavy představy, ve kterých někomu ubližuji a vždy je to spojeno s otázkou zdali bych to chtěl udělat, jestli se mi to líbí nebo jestli bych toho byl schopen. Nikdy jsem nikomu neublížil a ani nechci, nelíbí se mi to . V hlavě se mi ale neustále objevují tyto myšlenky, není to nutkání, potřeba ani chuť. Ale prostě představa , ve které někomu ubližuji, dost často je to opravdu tak hrůzné, že je mi zle. Myslíte si, že bych měl navštívit psychologa ? Bojím se, že by to mohl být nějaký projev něčeho temného, zlého hluboko ve mne.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím že navštívit psychologa je vhodný krok. Na základě vašeho postoje k tomu, co se vám děje sice nepovažuji za příliš pravděpodobné, že byste mohl někomu reálně ublížit. (A to že nás napadají prapodivné věci – že by například šlo odjet na nezamčeném kole od obchodu nebo vzít nepozornému policistovi zbraň – ještě vůbec neznamená, že tak někdy v životě učiníme.) Psycholog by vám pomohl se lépe zorientovat v původu vašich potíží a v hledání způsobu, jak je řešit. Mohou například souviset s těžkostmi, které zažíváte v jiných oblastech života nebo být projevem úzkosti. Je také možné se naučit způsoby, jak nežádoucí myšlenky odklánět a zvládat. Přeji, ať se vám práce na zvládnutí těchto potíží daří a je vám brzy lépe.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Já sama bych takové téma u psychologa určitě nadnesla. Vnímám totiž, že Vás tyto myšlenky trápí, až děsí. Necítíte se dobře. Myslím si, že se nic nezkazí tím, že si o tom s někým popovídáte, že bude snaha tomu trochu přijít na kloub. Třeba dojde k uvolnění situace a Vy už nebudete mít takový strach. Přeji hezký den.


Zpět na seznam