Výbuchy vzteku, napětí

Dobrý den, mám velké návaly vzteku, cítím nervozitu, v podstatě celý den, ovlivňuje mě vše, hluk, chování lidí, politika, obecná nevraživost.. jsem hodně citlivý.. k lidem se snažím chovat slušně, ale o to víc trpím v soukromí. Dnes jsem se u něčeho rozlobil tak, že se na mě naštvala moje přítelkyně. Chci s tím něco dělat a tyhle stavy řešit, myslím, že je to nebezpečné i zdravotně. Poraďte prosím, budu i klidně někam docházet na nějaké terapie.. děkuju. RM
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to do jaké míry jsme schopni unášet a vyrovnávat se s nároky a tlaky, je dáno celou řadou faktorů. Některé lze měnit obtížně, protože se jedná o vrozenou dispozici - např. projevy temperamentu a impulsivity. I ty však lze modulovat a ovlivňovat léky. Podstatnou řadu faktorů, však lze měnit snáze. Můžeme se naučit korigovat míru zátěže (například změnou plánování), naučit se a praktikovat další způsoby uvolňování napětí (dechové a relaxační techniky, sport, změny v životním stylu), rozvíjet dovednosti pro řešení krizových situací a mezilidských konfliktů ... Vhodným začátkem pak je, lépe se vyznat v tom, co vás jakým způsobem zatěžuje, a proč tomu tak je. Významným pomocníkem vám v tom může být psychoterapie. Myslím tedy, že je možné, abyste na ovládnutí obtížných projevů pracoval a změnil je do takové míry, aby nebyly obtěžující pro vás, ani vaše okolí. Přeji, ať ve svém terapeutovi najdete vhodného spojence.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Když přemýšlím, v jakých situacích mě přemáhá hněv, vybavují se mi hlavně chvíle, kdy zažívám nějakou silnou nespokojenost nebo frustraci a jsem ve velkém stresu. Více hněvivá bývám také ve chvílích, kdy jsem unavená a přetížená. S podobnými pocity se obracím na svého psychoterapeuta a spolu s ním se snažím pochopit, co se ve mě děje a co by bylo v mém životě možné změnit, abych se cítila klidnější. Psychology a psychoterapeuty je možné najít ve všech větších městech - záleží namístě vašeho bydliště. Kontakty na ně najdete na internetu. Přeji vám brzké nalezení odpovídající podpory a zlepšení vašich potíží.


Zpět na seznam