Výkyvy nálad

Dobrý den. Je mi 18 let, jsem studen na střední škole a pravidelně mám výkyvy nálady. Jednou jsme veselá a cítím se dobře a pak najednou začnu brečet, potit se a nepravidelně dýchat.Děje se to už několik měsíců možná i rok a nevím co si mám počít. Myslela jsem že to budou hormony ale nejsem si jistá.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, otázku zda (a nakolik) mohou vámi popisované obtížet souviset s hladinou hormonů by měl zodpovědět lékař - můžete se zeptat svého praktika, případně gynekologa. Je možné, že vám doporučí laboratorní vyšetření z krve. Kromě hormonů však mohou tyto projevy souviset i s psychikou a v dospívání nejsou nijak vyjímečné. Souvislosti trefně popisuje ve své odpovědi peer poradkyně. Pokud vám tyto potíže výrazněji komplikují život, bylo by vhodné je zkonzultovat s někým z odborníků, nejlépe psychologem. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, stavy, které popisujete, nejsou myslím ve vašem věku nijak výjimečné. Přechod z dětství do dospělosti není vůbec jen šťastným obdobím mládí, jak si ho všichni představujeme. Je to zánik něčeho, na co jsme byli dlouhá léta zvyklí, a nastolení nové etapy života – a to bývá doprovázeno mnoha nejistotami, zmatky a obavami. Navíc nároky ve škole taky dají zabrat, někdy hledáme i nové místo ve společenských vztazích, tvoří se nové party, chodíme do nových kurzů, atd. Máme tedy mnoho důvodů k různým náladám – a tělesné procesy to zrovna neusnadňují. Pokud byste ale měla pocit, že jsou tyto stavy nesnesitelné, že oproti vašim kamarádům jsou extrémní, zkuste se poradit – třeba se školním psychologem, máte-li ho, případně v nějaké dostupné poradně pro rodinu, nebo na lince důvěry pro mládež. Pokud byste potřebovala projít tímto obdobím nejistot s nějakou podporou, to jsou místa, kde byste ji mohla dostat. Hodně štěstí.


Zpět na seznam