Výpadek paměti jako následek stresu

Dobrý den, potřeboval bych poradit, zda následující situace může být způsobená běžným stresem, nebo jestli je důvod pátrat po závažnějších příčinách. Byli jsme s přítelkyní (22 let, studentka přírodovědné VŠ), venku. Přišlo mi, že je taková unavená, netečná, že na všechno reaguje jen tak napůl. Myslel jsem si, že je jenom unavená (mají toho ve škole hodně ). Pak jsme se na chvilku někde zastavili a ona se vcelku z ničeho nic, bez náznaků, že by jí nebylo dobře, složila. Naštěstí jsem ji stihl chytit, aby se neudeřila o zem, ale pár vteřin byla úplně mimo. Myslím, že neomdlela - na podněty reagovala po celou dobu -, ale rozhodně v tu chvíli nebyla v pořádku. No a po nějaké té minutě se rozebrala a najednou se začala chovat úplně opačně - strašně veselá a strašně hyperaktivní. Následně jsem zjistil, že si z cca půl hodiny předtím téměř nic nepamatuje.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu, že ve vás popisovaná situace vyvolala obavy. Dokáži si představit, že podobný stav může souviset se stresem a kombinací dějů s ním spojených (únava; nedostatečná strava či hydratace; napětí z rande, kde chci i přes únavu působit příjemně - pochopil-li jsem situaci správně apod.). V tomto případě by se jednalo o mimořádnou, jednorázovou záležitost a neměl bych potřebu to dále řešit. Pokud se podobné stavy vyskytují opakovaně, považoval bych v první řadě za vhodné to zkonzultovat se somatickým lékařem (praktikem) a pokud nenalezne dostatečné vysvětlení v somatické oblasti, pak i s psychiatrem. Ve vaší situaci bych zřejmě zkusil přítelkyni sdělit své obavy a otevřeně to s ní probral. Pokud by se jednalo o opakovanou událost (nebo jsem měl i na základě nějakého dalšího neobvyklého projevu obavu), snažil bych se jí podpořit v postupu výše uvedeném. Přeji, ať se vám oběma daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve svém dotazu jste uvedl, že máte zájem i o odpověď peer poradce. Já jako peer odpovídám v poradně na základě své vlastní zkušenosti s duševními obtížemi. Přiznám se, že nic podobného tomu, co popisujete, jsem sama nikdy neprožila. Nemám zkušenost s kolapsovými stavy ani s mdlobami. A vlastně ani s výpadky paměti. Bohužel Vám tedy nebudu schopna ze své pozice odpovědět. Věřím, že můj odborný kolega z poradny Vám bude schopen na Váš dotaz reagovat lépe. Za sebe tedy jen přeji Vám i Vaší přítelkyni vše dobré a pevné duševní i fyzické zdraví.


Zpět na seznam