Vzpomínky

Dobrý den. Na základní ani na střední školu jsem nechodila ráda a dost jsem se kvůli nim nervovala. Změnilo se to, až když jsem ve třeťáku přestoupila na jinou střední, kterou jsem dostudovala minulý rok. Už několik měsíců mám často tendenci myslet na nepříjemné věci, které se mi ve škole staly (i na ty z první třídy) nebo na různé akce, kterých jsem se musela zúčastnit (lyžák, výlety…). Někdy se to stává v asociačních situacích a někdy spontánně. Vzpomínky mě často nervují nebo rozčilují. Když se zpětně podívám na všechny roky studia, tak si připadám jak největší tele na světe. Mockrát jsem se chovala, jako kdybych nepřemýšlela a taky jsem si nechala všechno líbit. Občas se mi zdá o škole a spolužácích (kteří mi vůbec nechybí, protože mě netěšilo být v kolektivu), a když se probudím, mám z toho otrávenou náladu. Chci se přestat ubíjet myšlenkami. Dá se s tím něco dělat? Děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mám radost z toho, že se vám nakonec podařilo potíže překonat a školu jste dokončila. Přemýšlím nad tím, nakolik se vám podařilo překonat zklamání a nepříliš dobré zkušenosti, které jste zřejmě zažila v kontaktu se spolužáky. A také přemýšlím nad tím, jak to máte s mezilidskými vztahy nyní. Co se vzpomínek týká, je možné na ně koukat i z pozitivní stránky – uvědomila jste si řadu důležitých věcí, v mnohém jste se posunula a leccos již zvládnete řešit lépe než dříve. Touto změnou si vysvětluji váš kritický pohled na minulé chování. Upřímně, i já mám řadu vzpomínek na různé situace, kdy jsem se choval či myslel „jako tele“ – ať již v období studií, nebo v začátcích pracovní kariéry. (A jsem vlastně zvědav, jak budu své nynější chování nahlížet za dalších 10-20 let..) Přijde mi užitečné brát takové vzpomínky a „trapasy“ jako zdroj poučení („to nebylo úplně vhodné...jak bych to nyní řešil lépe?“) i ukazatel toho, jak a kam jsem se v životě posunul. K shovívavému postoji může pomáhat vědomí, že nynější zkušenosti ani znalost důsledků jsem tenkrát mít nemohl. Způsobů, jak se vzpomínkami méně trápit, je celá řada. Například: Nechat je projít a nerozvíjet dál. Zaměřit pozornost na jinou věc. Vymezit si čas na „usilovné babrání se v minulosti“ na 15 minut denně a do tohoto časového okna „odkládat“ vzpomínky které přijdou v ostatních částech dne. Užitečné může být se o vzpomínkách pobavit s někým dalším – v rámci rozhovoru s někým z přátel, nebo v psychoterapii. Můžete si též udělat mezi svými kamarády „výzkum“ , jaké vzpomínky trápí je a co jim pomáhá je zvládnout – dost možná tím získáte cennou inspiraci. Držím palce !
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nejprve bych chtěla ocenit Vaši snahu dokončit studia a dokonce v minulém roce v období pandemie. K tendenci myslet na nepříjemné časy během studia mě napadá, co by mohlo pomoci je, udělat za tím tlustou čáru. Vím, že snadno se to říkat a nelehce dělá. Mé studijní období už je řádku let za mnou, také to nebyla pro mě procházka růžovou zahradou. Ale asi mě posílila myšlenka naděje - na změny v přítomnosti či s pohledem do budoucna, jak můžu využít své dovednosti a schopnosti, najít uplatnění v práci, v životě apod. Časem se i mé bolístky na duši z těchto času a od lidí zahojily, postupně jsem nacházela svou hodnotu a důvěru sama v sebe. Lidé z minulosti si jdou svou cestou, stejně jako my. Poté můžeme vytvářet naši budoucnost, jakoby z anonymity nového místa, které nás čeká. Právě ona anonymita mi pomáhala, nenechat se příště vláčet podobnými okolnostmi jako dříve, ba naopak, přispělo to k utváření své osobnosti. Někdy tyto nezpracované vzpomínky probírám s psycholožkou, ke které chodím na psychoterapii. Pomůže mi to, pozměnit náhled na věc, nenechat se od těchto bolístek převálcovat v současnosti a pustit je. Přeji i Vám, aby se podařilo, nechat vzpomínky v minulosti a spíše se zaměřit na Vaše silné stránky (co umíte, dovedete, kdo jste atpod.) v současnosti. Poněvadž v budoucnosti zůstanou minulé křivdy a podobné věci jen zaprášenou minulostí, která se uklidní, jen je důležité nechat je odejít. Přeji hodně štěstí a zdraví. Držím palce, ať se Vám daří, i v utváření přítomnosti, budoucnosti a ať najdete své místo, ze kterého můžete čerpat pro posílení svého JÁ.


Zpět na seznam