Vztahové problémy

Dobrý den , nějak se mi všechno začalo hroutit a já mám pocit bezmoci a porad se mi chce brečet. Mám 6 leteho syna a žiji s přítelem ,který mě neustále ponižuje a schazuje. Nemohu to vydržet, ale nedokážu odejít😔Podvádí mě a žít pod jednou střechou mě přivádí k šílenství .Nemwm kam jít a kvůli synovi mám pocit ,že bych ani odcházet neměla, protože svého otce moc miluje a je na něj fixovan. Do toho jsem po zákroku a musím měsíc ležet doma Mám pocit ,že se tu zblaznim .Nevím co mám dělat 😔Jana
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu, že je vaše situace velmi složitá a může vám připadat až bezvýchodná. Zdá se mi, že v tuto chvíli asi nemáte sílu ani podmínky pro nějaké zásadní rozhodování či řešení a bylo by proto vhodné postupovat krok za krokem. V první řadě bych považoval za užitečné, abyste našla podporu jak nyní přežít jednotlivé dny a nabrala sílu i odstup pro další kroky. Co je možné udělat pro to, aby nynější stav byl alespoň o něco snesitelnější? Lze partnera požádat, aby vím dále nenakládal, nebo dokonce pomohl – třeba s provozem domácnosti či péčí o syna? Co by vás mohlo alespoň trochu potěšit, když musíte doma ležet? S kým z vašeho okolí můžete starosti i radosti sdílet - ať již na dálku nebo při pozvání na návštěvu? Profesionální podporou pro vás může být telefonát na některou z linek důvěry. Po základním „nadechnutí“ (a zlepšení vašeho zdravotního stavu) pak může následovat pokus o zlepšení soužití, případně rozhodování, zda ve vztahu zůstávat a příprava na kroky s tím spojené. Kromě podpory vašich blízkých v tom můžete využít poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy, individuální či párovou terapii. Součástí těchto změn (ať již půjdou kterýmkoli směrem) by ideálně měla být komunikace o vašich potřebách a přáních s partnerem, stejně jako sdělování jeho představ směrem k vám. Pokud o tom nejste schopni hovořit, bylo by vhodné abyste manželskou poradnu navštívili společně. Pokud jsem správně pochopil, tak na vytvoření dobrého prostředí pro syna záleží vám oběma a k tomu je vaše vzájemná domluva (ať již bude vypadat jakkoli) významným předpokladem. Ohledy na syna jsou jistě na místě, zároveň však mnohdy platí, že je pro děti snesitelnější být v kontaktu s každým z rodičů zvlášť, nežli žít v napjatém a vysoce konfliktním prostředí. Držím vám palce a přeji hodně síly!
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny, z kterého jsem vyrozuměla, v jak nelehké situaci se nacházíte. Je mi líto, že ve vztahu s přítelem zažíváte jeho ponižování Vaší osoby. Nerespektuje Vás, vyvolává ve Vás pocity bezmoci, bezradnosti, beznaděje apod. Tak ale fungující partnerský vztah rozhodně nevypadá. Na Vašem místě bych tento vztah co nejdříve ukončila. Zasloužíte si Vy a Váš syn něco lepšího a důstojnějšího, bez nějakého trápení. Zaměřte svou pozornost na svůj vlastní život, věnujte svou energii do sebe, do obnovy svého sebevědomí a sebeúcty. Věnujte svůj čas synovi a podnikejte s ním něco zábavného a zajímavého. Určitě si přeje mít veselou a radostnou mámu. Zkuste začít dělat věci, které Vás těší, baví a naplňují. Např. procházky do přírody, přečtěte si hezkou knihu nebo oslovte nějakou kamarádku, sousedku k posezení u kávy apod. Nepíšete, zda máte ve svém okolí přátele, kteří by Vás mohli podpořit nebo povzbudit. Svou energii investujte do věcí, které Vám v životě dávají smysl. Přeji Vám a synovi hodně štěstí a zdraví. Hodně kuráže a síly udělat rozhodný krok. Držím Vám palce, ať se daří, vyřešit tuto situaci.


Zpět na seznam