Vztahy a násilí

Dobrý den, předem Vám chci poděkovat za možnost ozvat se do této poradny a získat tak náhled na svojí situaci. Je mi skoro třicet a bojím se navazovat vztahy. Zažila jsem sexuální, a jiné násilí ve vztazích. Chorobnou žárlivost partnera, ponižování, finanční nervnováhu... Myslíte, že se dá nějak předcházet takovým problémům? Například s novým partnerem oddalovat intimní sblížení a pokud to se mnou myslí vážně, tak začít rovnou chodit do poradny preventivně? Srdečné pozdravy. xx :)
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, obavy z navazování nových vztahů, nejistota v nich, potíže s prosazováním vlastních potřeb a hranic nebo třeba změny v emoční oblasti jsou bohužel častým důsledkem traumatizujících zážitků. Vzhledem k tomu, že si uvědomujete že tato zkušenost významně komplikuje váš současný život, považoval bych v první řadě za vhodné ji v psychoterapii zpracovat a uzavřít. Tím ztratí na své naléhavosti a budete například schopna lépe rozlišovat, kdy reagujete na základě minulých špatných zkušeností (což může být v jiném kontextu neadekvátní) a kdy je reakce přimřenou odezvou. Dalším tématem terapie pak samozřejmě může být i nový vztah, až začne vznikat. Tedy, nečekal bych se začátkem terapeutické práce až na dobu kdy začne nějaký vztah vznikat, zároveň se však vznikají vztah může stát jejím tématem. Držím vám palce, přeji, ať se vám tyto potíže podaří překonat a dokážete žít spokojený život.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že zkusit se zbavit nánosů, které na nás zanechají traumatizující zážitky, stojí za to především pro nás samotné a náš spokojený život. Mně osobně delší pravidelná psychoterapie moc pomohla získat větší laskavost k sobě samotné, větší sebeúctu a sebedůvěru a díky tomu prožívat svět a svůj život mnohem spokojeněji než před psychickými potížemi, které mě k terapii dohnaly. Pokud navíc víte, že máte potíže a obavy z nových vztahů a přitom o ně stojíte, je psychoterapie určitě dobrou cestou. Jak asi tušíte, výsledky nelze čekat po pár sezeních, změna prožívání chce čas. Důležité také je mít terapeuta/ku, se kterým navážete dobrý vztah, a ochotu se změnit. Moc vám držím palce, ať se vám podaří se svého problému zbavit a dobře se vám žije.


Zpět na seznam