Zahadne rozstrihane veci me dcery

Dobry den, mam 2 deti, dcera 10, syn 15, jsem rozvedena, s exmanzelem, otcem nasich deti vychazime. Uz pred nejakou dobou se u nas objevil problem, kdyz maji jet deti k otci a je tam i jeho pritelkyne, dcera ma rozstrihane sve obleceni. Jsou to veci i nove, ktere ma rada. Stale patram, kdo to dela, v uvahu prichazi onasama, syn, ktery podle me motiv nema anebo pritelkyne exmanzela, ktera me nema rada. S detmi jsem o tom hovorila, ptala se, rekla jsem jim, ze i kdyby to delaly ony, nebudu nikomu nadavat, kricet, trestat. Rekly, ze to nedelaji. Jsem uz bezradna, nevim komu mam verit. Dcera ma casto obavy, ze je u nas zlodej, ze ji chce nekdo zabit, kdyz se to deje ji,.. Navstevujeme detskeho psychologa, trpi na migreny a vyloucili jsme po ruznych vysetrenich fyziologicke priciny, zjistujeme, zdatomuzebyt psychosomaticke.. Napadlo me, jesi nemuzemit dcera rozdvojenou osobnost. Ze by si strihala veci sama, ale nepamatovala si to..? U psychologa jsme byli zatim 3x. Uz jsem opravdu zoufala amam strach, co se muze uvnitr dit. Ja osobne jsem mela problemy se zmenami nalad, vybusnosti, uzivam Sertralin dlouhodobe. Nevim, co mam dat a jak vyresit problem s opakujicim rozstrihanym oblecenim dcery. Ekla mi, ze chce jiny zivot, takovy, kde neni rozstrihane obleceni..Prosim o radu, pokud je to mozne. Dekuji. Lucie
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Lucie. Chápu, že vás situace s rozstříhaným oblečením zneklidňuje a vyvolává ve vás nejistotu. Nemohu s jistotou vědět, jaká z vámi uváděných hypotéz je pravdivá. Vede mě to však k úvaze, zda má dcera (reálnou a ostaními přijatou) možnost rozhodnout se, že k otci nepojede, pokud je tam jeho nová přítelkyně. Tím nechci naznačit že to stříhá ona, jen mi přijde významné a pozoruhodné za jaké situace se to děje a za jaké nikoli (pochopil-li jsem správně). Přišlo by mi tedy velmi vhodné, abyste i v rámci psychologických konzultací mluvili (tedy hlavně ona s terapeutkou) o tom, jak se dcera u otce cítí, co by si přála atd. Možná by bylo na místě, zorganizovat i psychoterapeutické setkání za přítomnosti otce - o tom se poraďte s psycholožkou, ke které docházíte. Co se týká vašich obav z "rozdvojené osobnosti" - nemyslím že je potřeba si dělat starosti, že se jedná o projev závažného duševního onemocnění jako je např. schizofrenie. Myslím, že je však potřeba brát situaci vážně v tom slova smyslu, že se jedná buď o výrazné volání dcery, že je něco v nepořádku nebo o nepřátelský projev okolí (pokud jí to dělá někdo jiný). Vzácná, ale teoreticky možná je i varianta, že si oblečení stříhá sama aniž by o tom věděla (dissociativní stav), v tomto věku to však není důvod k panice a platí dříve uvedené. Držím vám palce a přeji ať máte kapacitu zažívat společně i příjemné a posilující věci.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den a děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Chápu, že se v takové situaci můžete cítit bezradně a zoufale, když chcete pomoci Vaší dceři. Pokud správně chápu, i po rozvodu vycházíte s Vaším exmanželem, kterého Vaše děti navštěvují. Nejsem sice odborník na dětskou psychologii, ani na rozvody, ale dokážu si představit, že děti mohou po rozchodu svých rodičů různými způsoby projevovat svou nepohodu či obavy, nesouhlas se vzniklou situací, změnami v jejich životě apod. Ze slova rozvod jde strach, může to mít vliv na duši a chování dětí. Když dojde k rozpadu rodiny, ztrácí děti jakoby půdu pod nohama, protože největší jistota jejich života – bezpečí rodiny s tátou a mámou – se rozpadla, jako domeček z karet. Dítě prožívá něco, čemu nerozumí, z čeho má strach, co mu není příjemné. Jak píšete, že pokud při návštěvě otce tam je i jeho přítelkyně, tak se dcera vrací s rozstřihaným oblečením. Vnímám to asi jako signál nesouhlasu vůči nové partnerce otce, strach ze ztráty otce (možná i jeho pozornosti) apod. Oceňuji, že jste pohovořila s dětmi o této situaci a ubezpečila je (i o jakési „beztrestnosti“ v případě rozstříhaného oblečení). Hovořila jste i s exmanželem o této „záhadě“? Zaujalo mě i sdělení Vaší dcery, že chce jiný život, bez rozstříhaného oblečení. Nevím, zda jste již měla možnost o tom mluvit i s psychologem Vaší dcery. Pokud nebyly nalezeny fyziologické příčiny, přikláním se k psychosomatice. A právě tady Vás a děti může podpořit odborník na duševní zdraví, psycholog. Vím, není to pro nikoho jednoduché, ale snad čas, trpělivost možná dokážou zmírnit bolest (z rozvodu). Nadělte si pohodu a radost - zkuste zažívat společně s dětmi i radostné prožitky, můžete podniknout výlet, např. do zoo nebo do přírody, společně si uvařte oblíbené jídlo nebo upečte koláč apod. Nepřipravte se o vnímání radosti, i ta dokáže povzbudit a na chvíli někdy zapomeneme na to nepříjemné v životě. Přeji Vám a dětem hodně zdraví a štěstí. Držím palce, ať se Vám daří a záhada s rozstřihanými věcmi se vyřeší.


Zpět na seznam