zapomínání

poslední dobou zapomínám,manželka mi něco řekne a já se druhý den ptám na to co mi řekla.mám paranoidní schizofrenii a slyšel jsem že to patří zapomínání k nemoci.hraji šachy,takže trochu trénuju mozek.chci se objednat k psychologovi.mám dotaz jestli to není něco vážnějšího.nějaká vážnější nemoc.děkuji za odpověd.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, paměť i pozornost (ta zapamatování výrazně ovlivňuje) jsou psychické funkce, které mohou být zhoršeny v důsledku celé řady vlivů. Například únavou, stresem a zátěží, fyzickou kondicí, věkem, medikací, ale i různými psychickými potížemi a onemocněními. Co se řešení týká, je možné uvažovat o intervencích směřujících k (1.) řešení příčiny problémů - podaří-li se ji odhalit, (2.) k hledání strategií jak zhoršení kompenzovat (např. písemný záznam včetně diáře, plánování aktivit), (3.) trénování psychických funkcí které s potížemi souvisí. Je samozřejmě možné (a často i vhodné) kombinovat více těchto strategií. Pokud se léčíte u psychiatra (či jiného lékaře), považoval bych v první řadě za vhodné poradit se s ním - může zvážit vhodnost dalších lékařských vyšetření či případnou úpravu medikace. S návštěvou u psychologa se to nevylučuje - ten má v podobě určitých psychologických testů nástroje k přesnějšímu posouzení a zhodnocení vašich potíží, může vás i dále nasměrovat co se týká technik kompenzace a tréninku. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, z kterého jsem porozuměla, že se léčíte s paranoidní schizofrenií a nyní Vám dělá starost – zapomínání. Paměť je jedna z funkcí, která bývá ovlivněna schizofrenií, stejně tak i pozornost. Jednou podpůrnou metodou při zapomínání může být trénink paměti. Na internetu existují různé odkazy nebo přímo cvičení na paměť. Já osobně si cvičím paměť např. luštěním křížovek, sudoku apod. nebo si informace různě zapisuji do diáře či na papírek na viditelné místo. Oceňuji Vás, jak k tomuto tématu přistupujete zodpovědně a sportovně, hrou šachy. Pokud se chcete poradit s psychologem je rozhodnutí na Vás, samozřejmě Vás může podpořit či poskytnout nutné informace k tomuto tématu. Přeji Vám hodně štěstí a zdraví, ať se daří.


Zpět na seznam