Žárlivost

Dobrý den, mám problém s žárlivostí. Mám přítele a jeho kamarád má manželku, na kterou strašně žárlím. Vadí mi, když o ní přítel mluví, nebo když se s ní baví. S přítelem jsem to rozebírala, ten mě ujistil, že se nemám čeho bát a vůbec nechápal, jak jsem přišla na to, že by měl o ni zájem, ale byly situace, kdy se s ní víc bavil a mě to vadilo. Od té doby, co jsme to spolu probrali, tak vidím, že se přítel snaží, abych takový pocit neměla, ale já mu ani nechci bránit, aby se s kýkmkoliv bavil, přece jenom vím, že je fajn a že se v její přítomnosti může cítít dobře. Ale mám pořád vtíravé myšlenky a nemůžu se jich zbavit. Prostě žárlím a strašně mi to vadí.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru, se kterou se na naši poradnu obracíte. Úplně rozumím tomu, že je to velmi nepříjemná situace, vnímám, jak vám pocit žárlení vadí a zároveň s vtíravými myšlenkami v tuto chvíli nemůžete nic udělat. Je přirozené, že můžete cítit pocity bezmoci či naštvání na to, jak vám myšlenky zasahují do života. Chci také ocenit, že jste sebrala odvahu si o tom s přítelem promluvit, a také se zdá, že on to přijal podpůrným způsobem a že mu na vašich pocitech záleží. Naše peer poradkyně nabízí postup jak se můžete sama sebe ptát, abyste lépe porozuměla tomu, proč se myšlenky objevují, s porozuměním může přijít částečná úleva. S nepříjemnými nebo nežádoucími myšlenkami je také možné se naučit pracovat, například je zastavovat a přesměrovat pozornost jinam, či jiné techniky. V tom může být velkým zdrojem podpory a průvocem psychoterapie, kterou bych vám doporučila, pokud se vám v nejbližích týdnech nebude dařit lépe. Často bývají na pozadí nutkavých myšlenek pocity úzkosti. Míru úzkosti lze také snížit léky, které předepíše psychiatr. Obecně bych vám doporučila také se zaměřit na podporu sebe sama, zda máte dostatek zdrojů pro sebe v podobě aktivních blízkých vztahu, dostatku odpočinku, seberealizace, času na své zájmy a pohyb v přírodě a relaxaci. To vše může vést k většímu ukotvení a stabilizaci. Držím vám moc palce ať se brzy cítíte lépe.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že snad každá z nás podobné situace zná. Pokud sama uznáváte, že vaše obavy nejsou tak úplně opodstatněné (tedy že objektivně vám přítel nedává důvody, ale jde spíš o vaše přehnané prožívání), určitě by stálo za to zkoumat, proč to tak máte. Na vašem místě bych si kladla otázky jako: Proč mám pocit, že nejsem tak dobrá (hezká, zábavná, přitažlivá, ...) jako ona? Připomíná mi tahle situace něco z mé minulosti? Vzbuzuje moje obavy tato osoba, nebo mi sem "prosakuje" nějaká třeba i dávná bolestná zkušenost, která tu dnešní situaci tak moc přibarvuje? Podobné zkoumání nitra se mi docela osvědčuje, chce to pozorovat u toho své pocity (někdy i tělesné) a tam, kde vás to "bodne", zaměřit pozornost a vnímavost a zkoumat tím směrem. Pokud se vám tento vnitřní proces nebude dařit a nepřivede vás k odpovědi ani k úlevě, můžete zkusit přijít na příčiny v podobných rozhovorech s někým, ke komu máte důvěru, nebo s psychoterapeutem v nějaké poradně. Někdy je těžké bez pohledu někoho nezaujatého naše vlastní problémy uvidět dostatečně jasně, máme je moc blízko, natož se z nich vymotat. Určitě ale stojí za to se bezdůvodné žárlivosti zbavit, aby neohrožovala vaši vnitřní spokojenost i hezký partnerský vztah. Držím palce.


Zpět na seznam