Žárlivost

Dobrý den, uvědomuji si že jsem hodně žárlivý partner. S přítelkyní jsme již cca 4 zimy. Dříve jsme se hodně hádali.. to už je dnes mnohem lepší. Bylo to vždy kvůli tomu že jsem přítelkyni neustále obviňoval, kontroloval,apod. Jsem neustále ve stresu když má odjet na víkend ke kamarádce nebo jde sama na nákupy.. nedokážu si utřídit myšlenky tím správným směrem.. neustále se mi honí hlavou samé negativní scénáře.. kde je, s kym, co dělá, proč nenapíše.. a podobně . Jsem dost nervózní z možností, že by mě měla podvést jelikož svého předešlého partnera podvedla. Nevím jestli ji můžu věřit protože mi 3 roky tvrdila že nikoho nepodvedla.O rodině nechce ani slyšet i když už nám bude brzy 30. Bojí se o svou postavu. A timto argumentem moje negativní scénáře víc a víc podporuje. Bohužel já nejsem schopen nad ničím jiným premyslet. Rád bych našel cestu jak tomuhle svazujicimu pocitu uniknout. Prosím o radu jestli je možno si pomoct nějak svépomocí.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně složitou problematiku, nenapadá mě nic ve smyslu jednorázové rady nebo svépomocné techniky. Kořeny vašich potíží mohou být v úzkosti, těžkých zkušenostech v dřívějších mezilidských vztazích, potížích se sebedůvěrou i dalších oblastech. Porozumění, který z těchto kořenů (či jejich kombinace) je hlavní a jakým způsobem s tím pracovat dál by mohla psychoterapie. Je také možné, že součástí problému je i komunikace mezi vám a partnerkou (zde by byla na místě párová terapie), či dokonce u vaší partnerky (její obavy ze založení rodiny). To je však krajně obtížné na dálku a zprostředkovaně hodnotit. Domnívám se tedy, že nejvhodnějším postupem by byla návštěva psychologa či psychoterapeuta. Přeji, ať se vám daří svou situaci zlepšit.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle vlastní zkušenosti s úzkostí usuzuji, že svépomocí se jí zbavit je velmi těžké. Určitě to není nemožné a lze najít soustu návodů, knih a doporučení od renomovaných a zkušených autorů. Problém však myslím je v tom, že málokdo jsme tak ukázněný a tak neobyčejně cílevědomý, abychom to dokázali bez pomoci zvenčí. Pro mě osobně byla velikou pomocí v boji s úzkostí, s automatickým podléháním katastrofickým scénářům a s depresivním viděním světa delší psychoterapie. Teprve když mi terapeutka laskavě, ale důsledně ukazovala, kdy zase a zase podléhám naučeným vzorcům mylného vidění světa a sebe sama, dokázala jsem postupně tento pohled změnit, naučit se větší sebedůvěře a sebeúctě a v důsledku toho být daleko méně úzkostná. Pokud se však přesto chcete pokusit zvládnout to sám, za velmi dobrou pomůcku považuji knihu MUDr. Jána Praško „Jak se zbavit napětí, stresu a úzkosti“. Držím vám palce, ať to zvládnete a vztah svou žárlivostí neohrožujete.


Zpět na seznam