Závist

Dobrý den, prosím o radu, jsem máma dvou malých kluků. Po narození druhého syna jsem se začala trápit myšlenkou, že už je "vše" naposledy. Poslední kontrola kyčlí, malé oblečení... Vím, že mámou budu stále a budu řešit zase nové věci, ale nemůžu si pomoct. Kluci jsou skvělí a je mi s nimi dobře. Mám pocit, jako kdyby návratem do práce všechno hezké končilo a trápím se tím, že budou brzy samostatní. Moc toužím po holčičce a závistivě koukám na maminky s holčičkami a stydím se za to. Když mi třeba švagrová povídá o prvních náušnicích pro neteř, tak doma brečím, že já tohle nikdy řešit nebudu. Je mi hanba, když sama mám úžasné děti. Trpím na migrény, jejichž spouštěčem je většinou emocionální vyčerpání a takové záchvaty závisti, nebo jak to nazvat. Nevím, jak pracovat s tím, co nedokážu ovlivnit. Na terapii mi bylo řečeno, že mám nízkou sebedůvěru a mám se jako o holčičku starat o sebe... Děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dokáži si představit, že popisovaná situace ve vás může vyvolávat smutek a lítost, přestože si zároveň uvědomujete, že se v řadě ohledů máte dobře a jste za to ráda. Přijde mi to lidské. Přemýšlím nad tím, proč se za své prožívání tolik stydíte a zda vám to nebrání ve sdílení toho, co je pro vás důležité. Kromě sdílení by vám úlevu možná přinesla cílená práce s nepříjemnými myšlenkami. Například uvědomění co je tou „ztrátou“, když s kluky něco prožíváte „naposledy“ a jaké se (i díky tomu) otevírají možnosti do budoucna. Důležitá může být i obecnější představa o budoucím životě a roli v době, až nebudete „máma malých kluků“. Chápu, že sdělení v terapii které uvádíte, nemusíte považovat za uspokojivé. Domnívám se, že by bylo vhodné o tom v terapii mluvit a otevřít i další oblasti týkající se představ o budoucnosti a prozkoumat, co vše by podle vás bylo jinak, pokud byste měla dceru. Přeji, ať se vám všem daří.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete, jak moc toužíte po holčičce a trápíte se, že ji nemáte. Vaši kluci jsou skvělí a přepadá Vás pocit, že návratem do práce všechno hezké skončí. Také trpíte na migrény, u nichž bývá spouštěčem emocionální vyčerpání. To sama dobře znám. S těžkými migrénami mám zkušenosti posledních 15 let, začaly po prvním porodu, který zároveň spustil i poporodní deprese. Zlepšení nastalo až díky biologické léčbě migrén, která jejich výskyt snížila z dvaceti na dvě měsíčně. Je to obrovská úleva. Je pro mě pochopitelné, že pláčete a prožíváte smutek z toho, že nemáte po čem tolik toužíte, tedy dceru. Jak moc je pro Vás důležitá a proč? Jak moc Vás "závist" zatěžuje? Má starší kamarádka, která má dva syny a dcery se nedočkala, našla velkou radost ve svých snachách a má s nimi skvělý vztah. Možnosti, jak mít dceru jsou, např. zkoušet počít další dítě nebo se rozhodnout pro cestu opatrovnictví či adopce. Otázkou je, co by Vám to přineslo a co všechno chcete pro naplnění Vaší touhy podstoupit. Na psychoterapii jste již byla a radu jste dostala. Pokud ale stále přemýšlíte, co s tím, zkuste hledat příběhy žen, které to měly podobně jako vy. Co jim pomohlo? Jak se se situací vyrovnaly ony? Máte blízkou kamarádku nebo někoho, s kým byste Váš problém probrala? Obraťte se na někoho, v koho máte důvěru a hledejte cestu společně. Přeji Vám vše dobré!


Zpět na seznam