Změna osobnosti

Dobrý den za poslední 3 roky na sobě sledují výrazné změny v mé osobnosti dříve jsem měl chuť do života ale ta se během času ztratila po pár rozchodech a ještě dalších situacích. Začal jsem užívat marihuanu a tak 3krat do měsíce pervitin stim že jedině tak je mi lépe .Nyní si připadám jak chodící schránka bez duše často mám úzkostlivé stavy začal jsem vyloženě nesnášet lidi jejich pohledy a tak vadi mi jejich kontakt když jdu po chodníku a je predemnou byť i jeden člověk tak radsi přejdu na druhou stranu jen aby jsem s nikým nepřišel do kontaktu dříve jsem dělal v hospodě takže lidí jsem měl rád byl jsem komunikativní . No jednoduše mám strach že se tohle bude zhoršovat a nikdy už nebudu schopnej normálně žít. Omlouvám se že to je napsané takhle snad to bude srozumitelné. Předem mockrát děkuji za odpověď.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru se kterou se na naši poradnu obracíte. Popisujete velmi srozumitelně změnu, kterou na sobě pozorujete za poslední tři roky. Ze své zkušenosti Vám moc hezky odpovídá a sdílí funkční tipy naše peer poradkyně. Z odborného pohledu Vám napíši něco, co možná sám tušíte, ikdyž se to možná nebude číst lehce. Úzkostnost, kterou popisujete, obtíže v kontaktu s lidmi, ztráta zájmu a chuti k činnostem, které člověka dříve bavily, to vše jsou příznaky, které často provázejí právě uživání konopných drog i amfetaminu. Jejich užívání je považováno totiž za rizikový faktor pro rozvoj duševních poruch, může uspíšit či prohloubit celé spektrum psychických nemocí včetně úzkosti a deprese. Velmi oceňuji, že informaci o jejich užívání jste při popisu svého stavu nevynechal, jelikož je opravdu podstatná. Je to odvrácená stránka užívání vpodstatě jakékoliv drogy či alkoholu. Přináší krátkodobé subjektivní zlepšení prožívání, ale dlouhodobě člověka směřuje postupně dolů a od sebe. Tři roky je již dostatečně dlouhá doba na to, abych Vám doporučila obrátit se na odbornou pomoc. Máte totiž přesně pravdu v tom, že je velmi pravděpodobné, že se to, co popisujete, že Vám nevyhovuje, bude zhoršovat a promítat i do dalších oblastí života. Je vhodné se obrátit na klinického psychologa nebo adiktologa či psychiatra. S konkrétním odborníkem Váš momentální psychický stav můžete probrat, problém konzultovat a aktivně řešit. Od užívání směrem k abstinenci není snadná cesta a věřím, že by se Vám hodila pomoc od někoho, kdo Vás může podpořit. Také je dobré začít dbát na zdravou životosprávu, pořádně odpočívat, nevystavovat se stresovým situacím a věnovat se činnostem, které Vás baví a zlepšují náladu. Držím Vám palce, ať se brzy cítíte lépe.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Vaši odvahu ke sdílení dotazu. V popisu zachycujete změny na sobě z dřívějška a nyní. Mnozí z nás se v životě potkávají s pocitem přežívání namísto užívání si života. Pokládáme si otázky typu: jak nacházet chuť do života, co bylo dříve jiné a jací jsme nyní. Snažíme se nalézt v sobě a ve věcech kolem sebe nějaký vnitřní pohon, který nám dá pocit spokojenosti. Pokud jste byl dřív komunikativní, zkuste se zamyslet nad tím, co se změnilo, že nyní je kontakt s lidmi jiný, zažíváte pocit úzkosti, obavy atd. Já osobně jsem již několikrát v životě zkoušela přehodnotit můj dosavadní styl života, také jsem se vnímala jako jen chodící zombie či robot. Časem jsem našla své priority a hodnoty, které jsou pro mě důležité a taktéž zajímavé, něco jako výzvy, abych se cítila spojena se svým životem. Oprášila jsem zájem o dřívější záliby, koníčky nebo jsem zase objevila věci, při kterých cítím spokojenost, radost, užitečnost, opravdové bytí na planetě Zemi. I sebemenší maličkosti nebo banality nás mohou podpořit krok za krokem ve vlastním rozvoji. Uvedu příklady těchto maličkostí: ráno dokážu vstávat a vydat se na cestu do práce, po několikáté změně práce jsem nyní schopna fungovat v práci, některé myšlenky dokážu sdílet s kolegy nebo s jinými lidmi sdílím rozhovor o podobných tématech, které jsem již výše napsala. Občas už i to, že vysvitne (jen blbé) slunko mi dodá naději a víru, že se cítím v pohodě. Strach z lidí jsem zkoušela překonat tím, že jsem se jich nestranila a sama sebe zkoušela v navazování kontaktu nebo jen k povídání či jsem sdílela své pocity s přáteli. Ohledně užívání drog bych Vám asi doporučila, poradit se s odborníkem (adiktologem), aby se užívání nezvrtlo v závislost či aby se potíže nezhoršovaly. Nebude asi lehké, najít nejen kromě drog něco jiného, kdy se můžete cítit lépe. Ale za tu námahu to stojí, mohou se Vám otevřít nové obzory a Vy nakonec najdete svou chuť do života. Přeji hodně štěstí a zdraví ke zvládání překážek, které nám občas život staví do cesty. Držím palce, ať se Vám daří najít cestu do života.


Zpět na seznam