Změny nálad, problémy ve vztahu.

Dobrý večer, jmenuji se Honza a je mi 22.let. Posledních pár měsíců na sobě pozoruji změny nálad. Bývám hodně smutný až plačtivý. Myslím si že za vším stojí můj vztah s přítelkyní ve kterém se pro ní snažím udělat vše ať je šťastná a připadá mi, že dělám vše zbytečně. Na jednu stranu jsem sní šťastný ale na tu druhou se kemně moc hezky nechová takže jsem i smutný. asi před 3. měsíci mi řekla, že se semnou stejně někdy rozejde a tahle věta mě uplně dorazila a vlastně od te doby nemam motivaci nic dělat a plácám se ve svém životě.. Moc mi na našem vztahu záleží milují jí, bohužel já to stejné od ní necítím. Asi bych měl podotknout, že je to můj první vztah takže možná je něco takového normální, ale já už si nevím rady co mám dělat abych mohl normálně fungovat a nemyslet na tyhle věci. Kdyby jsme se rozešli, tak bych se zhroutil.. Stačí jen pomyslet na rozchod a začnou mi téct slzy. Jinak od té doby co máme spolu ty problémy, tak se mi často motá hlava a mám pocit na omdletí. nedávno jsem byl brát krev a okamžite jsem omdlel a to se mi nikdy nestavalo.. (pořadné jsem pil a jedl).. Pocit na omdletí mam někdy i když jsem v práci a nemám žádny velky stres. Může to mit něco společného?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z vašeho popisu to vypadá, že zažíváte vnitřní konflikt - dělá vám potíže být ve vztahu s přítelkyní (protože se cítíte zraňován, nevěříte že vztah má budoucnost, máte pocit že neopětuje dostatečně vaše projevy), na druhou stranu si však ani nedokážete představit, že by vztah skončil. Tento konflikt může být příčinou kolísání nálad a plačtivosti, stejně jako různých projevů úzkosti včetně tělesných. V první řadě by mi přišlo vhodné přemýšlet nad tím, jaké další pevné body a zdroje radosti, kromě tohoto vztahu, ve svém životě máte. Nejčastěji to bývají další mezilidské vztahy, koníčky, práce.. Pokud jste tyto oblasti zanedbával, bylo by dobré je rozvíjet či znovu budovat. I v případě, že se vztah zlepší a zůstanete spolu, to pro vás může být dalším zdrojem životní spokojenosti a stability. V případě rozchodu pak velmi významnou podporou. Obecně bývá dobré nezůstávat se svými starostmi sám - máte někoho, komu se se svým trápením můžete svěřit a říct si o podporu? Můžete od svých přátel zjistit, zda podobné situace někdy řešili a jak, co bylo oporou jim a hledat v tom inspiraci. Pokud výše uvedené nepomůže, či to z nějakého důvodu nedokážete realizovat, můžete se obrátit na psychologa či psychoterapeuta. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle mého názoru je pravděpodobné, že Vaše výkyvy nálad a stavy smutku souvisejí s problémy či nepohodou v partnerském vztahu. Zdá se mi, že jste na přítelkyni velmi vázán a zřejmě máte pocit, že je Váš vztah citově nevyrovnaný, máte velké obavy z možného rozchodu a z toho, jak špatně byste jej snášel. Vím, jak je to nepříjemné, také jsem zažila složitý vztah, který mě trápil. Svému příteli jsem zcela nedůvěřovala, věděla jsem, že mi dokonce neříká pravdu, ale byla jsem na něm závislá a dlouho jsem se s ním nedokázala rozejít. Byla jsem nešťastná a tato situace se negativně promítala i do mého ostatního života, například v práci jsem se špatně soustředila a dělala chyby. Sama nevím přesně, co mi pomohlo se od něj odpoutat a rozejít se s ním, ale bylo to asi více faktorů, mezi nimi i pomoc psychoterapeuta. Rozchod pro mě nakonec znamenal velkou úlevu a ne bolest. Myslím, že by Vám pomohlo navštívit psychologa/psychoterapeuta a najít společně postup, jak Vaši situaci řešit. Věřím, že prostřednictvím odborné podpory můžete získat na sebe i na Váš vztah s přítelkyní lepší náhled, lépe se zorientovat a postupně nalézt vhodné řešení. Držím palce a přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam