Žraloci

Dobrý den, mým strachem jsou žraloci. Ráda bych znala příčinu tohoto strachu, nebo nejlépe, jak se ho zbavit. Tato úzkost se mi projevila již v dětství, na obrázek s otevřenou tlamou žraloka jsem se nemohla ani podívat a zmocňovala se mě až chvilková úzkost. Filmy jako Čelisti, TV reklama z 90. let na čokoládu, jež začínala právě vynořujícím se žralokem, byla moje noční můra. Ta trvá do dospělosti. Moc děkuji za jakoukoli odpověď. Hezký den.
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud nemáte jiné úzkostné potíže, zdá se trpíte tzv. izolovanou fobií. Dobrou metodou ke zvládání takových obtíží, jak píše kolegyně peer-poradkyně, je psychoterapie, např. kognitivně behaviorální terapie se u tohoto typu obtíží osvědčuje. Je ovšem otázka, nakolik tato fobie zasahuje do vašeho běžného života: hororové filmy se natáčejí takto strašidelně právě proto, aby se u nich lidé báli - nikdo vás ale přece nenutí se na ně dívat. Psychoterapie je dobrý způsob, jak více porozumět svým strachům a vlastně i sám sobě a svému životu celkově, je-li však jediným strašákem obrázek žraločí tlamy, lze se mu, myslím, prostě vyhnout a tato fobie vás pak nemusí vůbec omezovat.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám se strachem také zkušenost. Dlouhou dobu jsem měla obavy z absolutní tmy. Zažívala jsem různé komplikace, úzkosti a paniku, v noci jsem v místnosti musela najít alespoň škvírku světla, abych mohla usnout. Pak jsem si jednou vzpomněla na traumatický zážitek z dětství, kdy jsem se probudila v absolutní tmě v situaci, kdy jsem si myslela, že má být světlo a chvíli měla pocit, že jsem oslepla. Strach ze tmy byl vlastně strachem z oslepnutí. Když jsem poznala souvislosti a uvědomovala si příčinu svých úzkostí, strach ze tmy se začal vytrácet. Věřím, že Vám pomůže psycholog/psychoterapeut, s jehož podporou můžete zjistit jak příčinu Vašeho strachu, tak i způsob, jak se ho postupně zbavit. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam