Zrýchlené vnímanie času

Mám 17 rokov.Ako malej sa mi často zdalo že sa čas veľmi zrýchlil. Ako som rástla tak to prestalo. No tento týždeň to začalo znova. Cítim akoby sa všetko strašne zrýchlilo, vrátane mňa.Ľudia okolo mňa vravia že sa nesprávam inak (nerobím nič zrýchlene alebo spomalene). Zvyčajne to odznie tak do 10 minút. Čo to je ?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to co popisujete je s největší pravděpodobností jev označovaný jako depersonalizace. Jeho občasný výskyt není považován za psychickou poruchu , v průběhu života se s ním setká významná část populace. Vznik bývá obvykle spojován s únavou, stresem, mnohdy souvisí s tělesnou nepohodou (hlad, tělesná únava, přehřátí, nedostatečná hydratace), častěji se objevuje v dětství a dospívání, někdy není souvislost vzniku zřejmá. Pokud se depersonalizace objevuje s vysokou frekvencí či intenzitou (to není váš případ), může být součástí některé z psychických poruch - nejčastěji spojených s úzkostí, případně jako následek traumatických událostí. Chápu, že vás takovýto zážitek zneklidnil, nicméně v tuto chvíli není třeba se znepokojovat. Vhodné by bylo upravit životosprávu - dostatek spánku, přiměřený pohyb i odpočinek, přiměřená strava i pitný režim, vyhnout se alkoholu a především drogám včetně konopí. Pokud by se i přesto depersonalizace objevovala často, můžete navštívat ambulanci klinického psychologa, případně psychiatra.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Stav, který popisujete, já osobně neznám. Myslím, že jsem dosud nic podobného neprožila. Jako každý člověk mám i já pocit, že někdy čas běží rychle jako blesk, jindy že se vleče. To je však součástí běžného lidského prožívání a nevysvětluje to Vámi popisované stavy. Ve Vašem případě bych se možná zamyslela nad tím, zda se Vám to nestává například po prodělaném stresu, po přepracování, nebo třeba při únavě z nevyspání po probdělé noci. Pak by bylo na místě odpočívat, zklidnit se, vyzkoušet nějaký druh relaxace a dělat, co Vás baví a u čeho si dokážete odpočinout a přestat čas vnímat úplně. Pokud by Vás popsané obtíže trápily častěji, pak bych na Vašem místě uvažovala o odborné pomoci - při osobním rozhovoru by Vám psycholog či psychiatr pomohl lépe Vašim pocitům porozumět a poradil by Vám, jak s nimi zacházet, když se objeví. Za sebe Vám přeji pevné zdraví a radost z dobře prožitého času.


Zpět na seznam