Zvláštní stav po alkoholu

Dobrý den, obracím se na Vás se zvláštním dotazem. Před pár dny jsem v rámci oslavy vypila pár panáků vodky (jsem schopna vypít i víc, tím chci říct, ze toho fakt nebylo moc). Nicméně následoval zvláštní stav. Poslední co si pamatuji, bylo, ze jsem si šla s přítelem lehnout. Druhý den ráno mi bylo řečeno, ze jsem vstala a polonahá, ubrečená jsem něco křičela na ostatní, kteří dorazili. Vůbec si to nepamatuji. Prý jsem se chovala jako šílená, jako bych měla záchvat. Netuším co teď dělat, nechci aby na mě pohlíželi jako na blázna. Alkoholu se teď určitě vyvaruji. Musím dodat, že tento rok je pro mě jedním z nejhorších - mám problémy se spánkem, problémy se stravou (někdy nemám potřebu jíst, jindy se přejídám) a často myslím na sebevraždu - i když vím, ze nemám na to, to udělat. Jen na to pořád myslím.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím že není podstatné hledat přesné vysvětlení výpadku vědomí, který popisujete. Velmi pravděpodobně se na něm podílela kombinace alkoholu a stresující situace, v které již delší dobu žijete. Z toho vyplývají i principielní kroky, které by bylo vhodné podniknout. O prvním - abstinenci od alkoholu - sama píšete. Dále by bylo vhodné zaměřit se na řešení životních problémů - stresorů. Pokud vám dělá potíže i základní tělesné fungování, tedy spánek a jídlo a k tomu ještě myslíte na sebevraždu, je to signálem k tomu, že by bylo vhodné vyhledat odbornou pomoc bez zbytečného odkládání. Myslím tím především návštěvu klinického psychologa a psychoterapii. Možná by bylo vhodné i nasazení psychiatrických léků pro úpravu spánku a stravování. Pokud bude mít psycholog či psychiatr dlouhé objednací termíny, můžete navštívit některé z krizových center, kde není nutno se dopředu objednávat. Jak zařídit, "aby vás ostatní neměli za blázna" přesně nevím. Předpokládám však, že občasný exces měla řada z nás (tím spíše ve vypjaté životní situaci). Ve vztazích pak bývá rozhodující spíše to, zda se takové události opakují a jak s nimi dotyčný nakládá - třeba zda pracuje na zlepšení. Odborná pomoc by s vysokou pravděpodobností měla pozitivní vliv na váš další život, což považuji za nejdůležitější. Hodně štětí!
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že Váš dotaz není vůbec zvláštní. Je dobře, že jste zformulovala své potíže, obrátila se na naši poradnu a tím vlastně udělala první krok k tomu, abyste je mohla nějakým způsobem řešit. Ten Vás stav, který jste zažila pár skleniček alkoholu, upozorňuje podle mého názoru především na to, že jste dlouhodobě vyčerpaná a potřebujete zvolnit tempo. Rozhodně jste se správně rozhodla, že alkohol na nějakou dobu zcela vynecháte, ale jenom to asi nepomůže. Kdysi jsem prožila období, kdy mě přemíra stresující práce a k tomu náročná situace v partnerském vztahu přivedly na pokraj zhroucení. Alkohol na mě v té době působil jinak, než jsem byla zvyklá, buď jakoby neúčinkoval vůbec, nebo zase nepřiměřeně moc. Nakonec mě okolnosti donutily vysadit nejen alkohol, ale i práci a nějakou dobu trvalo, než jsem zase nabrala síly a vrátila se do normálu. Jestli to jen trochu jde, odpočívejte, relaxujte, myslete na přiměřený zdravotní režim a zkuste se věnovat tomu, co Vás těší. A také by bylo podle mého názoru dobré, kdybyste navštívila psychologa/psychoterapeuta a poradila se s ním. Alespoň na nějakou dobu by podpora a doprovázení odborníka byly, myslím, na místě a mohly Vám výrazně pomoci. Držím palce a přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam