Zvláštní stavy

Dobrý den, Už asi rok mám čas od času takové zvláštní stavy. Z ničeho nic mě to kolikrát i bezdůvodně chytne. Moc tyhle stavy nedokážu popsat, ale pokusím se. Většinou se cítím taková prázdná a ve stresu. Rychle mi tluče srdce a mám hrozně studené ruce spojené s pocitem horečky. Trváto i několik dní, kolikrát i týdnů. Prožívám to momentálně teď, o Vánocích, kdy bych měla být šťastná, protože jsem doma a nemusím do školy. Samozřejmě mě to mrzí, takže to celou situaci moc nepodporuje. Stává se mi to ale většinou bezdůvodu. Mám úžasnou rodinu i všechny lidi okolo sebe. Prosím, nevíte, co se to semnou děje? Popřípadně, jak se toho zbavit?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se mi, že popisujete stavy úzkosti či napětí. K jejich lepšímu zvládání obvykle pomáhají změny v životním stylu, psychoterapie, někdy je vhodné použít i psychiatrické léky. Co je vhodné konkrétně ve vašem případě může posoudit psychiatr či klinický psycholog. Z toho, co pro sebe můžete udělat sama, doporučuji – vyváženost zátěže/ odpočinku / spánku, pohybu a pasivních činností, smysluplně trávený volný čas. Velmi prospěšná bývají relaxační cvičení, jóga nebo tai-či. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si Vašeho dotazu. Podle příznaků, které popisujete to může být reakce na stres (což Vánoce jsou, i když je to příjemná záležitost) nebo nějaká úzkostná porucha. Sama musíte posoudit, zdali Vás to natolik omezuje, že nemůžete fungovat v každodenním životě. To bych se asi sama rozhodla vyhledat odbornou pomoc, nejspíše psychiatra a poradila bych se s ním. Třeba by zabrala nějaká medikace. Přeji hezký den.


Zpět na seznam