Chráněné ubytování

Přeji hezký den. Poslední dobou hodně přemýšlím o možnosti chráněného bydlení. Jsem dlouhodobě nemocný bipolární poruchou a přijímám na ni invalidní důchod, při tom částečně pracuji. Přiznám se, že ohledně chráněného bydlení nemám zatím žádné zkušenosti a nevím, která instituce tyto chráněné byty přiděluje a spravuje. Může je zprostředkovávat např. sdružení Fokus? Dále mě prosím zajímá, jaké jsou podmínky pro přidělení a jak dlouho od podání žádosti můžu na přidělení bytu čekat? Má na toto nějaký vliv i průběh nemoci? Poslední 4 roky jsem v remisi dobře kompenzovaný, léčím se, pravidelně docházím do ambulance a ke své léčbě přistupuji opravdu zodpovědně. Děkuji za ochotu a Vámi věnovaný čas.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Chráněné bydlení je sociální služba. Tuto službu pak provozují různé organizace a nemá žádnou centrální správu. Záleží tedy z jakého jste regionu, ale organizace jako Fokus, Bona, PDZ a další podobné tyto služby provozují. Čekací doby na přijetí do služby jsou opět různé a závisí především na kapacitě, která je v ČR nižší, než je poptávka. Z mé zkušenosti se čekací doby pohybují v rozpětí jednoho měsíce, až dvou let. Opravdu záleží na aktuální situaci. Dále mi pak připadá důležité Vám napsat, že to není o "přidělení bytu". Nastavení jednotlivých chráněných bydlení může být opět různé, ale často se jedná o bydlení časově omezené (řádově na několik let), takzvané tréninkové bydlení. To je určeno lidem, kteří nemají žádnou zkušenost se samostatným bydlením, nebo byli dlouhodobě hospitalizováni. Průběh nemoci tedy může (a pravděpodobně bude) mít vliv při posuzování Vaší žádosti. Existují i chráněná bydlení, která jsou dlouhodobá, ta ale pak bývají určena především lidem, u nichž je průběh nemoci komplikovaný a chronický. Při posuzování žádostí se také přihlíží k náhledu na nemoc a k motivaci žadatele, s jakým cílem chce do chráněného bydlení nastoupit. Doufám, že jsem Vám na Vaši otázku odpověděl a že Vám bude k užitku. Pokud byste měl další dotazy na toto téma, rád Vám odpovím. Pěkný den.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, bohužel nemám v této oblasti vlastní zkušenost ani neznám osobně nikoho, kdo má, proto vám nemohu dost dobře poradit. Věřím, že chráněné bydlení je dobrá věc a držím palce, ať se vám to podaří.


Zpět na seznam