finanční pomoc

Dobrý den.Dovoluji se na Vás obrátit s problémem který mám.Trpím onemocněním paranoidní schyzofrenie jsem invalidní důchodce ve 3 skupině pobírám plný invalidní důchod 3.801,-kč měsíčně.Onemocněním trpím již mnoho let byl mi vyměřený takto nízký invalidní důchod. Mé onemocnění je natolik vážné že si nemohu přivydělávat.Chtěl bych se vás zeptat zdali bych mohl najít nějakou pomoc finanční k mému důchodu abych mohl překonat sociální strádání je mi 46 let po zaplacení všeho mi zbývá na jídlo a ostatní potřebné věci jen minimum a už jsem nešťastný.Pokud mi budete moci odpovědět budu moc rád. Předem moc děkuji za případnou radu.S pozdravem Pavel
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Rozumím tomu, že vyjít s částkou 3801 korun na měsíc je prakticky nemožné, aniž byste si musel odpírat i zcela běžné věci. Je to ale tak, že tato částka převyšuje stanovené životní minimum pro jednotlivce. Nezmiňujete zda žijete sám, nebo s někým a jestli žijete ve svém bytě, nebo v nájmu. Podle toho, jaká je Vaše situace mne napadá, že byste mohl požádat o příspěvek, případně doplatek na bydlení,což by Vaši situaci mohlo mírně zlepšit. Další možnosti mne bohužel nenapadají, jestliže máte přiznaný ID 3. stupně v takto nízké výši. Zmiňujete, že si nemůžete přivydělávat. Je to proto, že jste to zkoušel a i chráněná pracovní místo jsou pro Vás příliš náročná, nebo nejsou ve Vašem okolí k dispozici? Nebylo by přeci jen možné se o nějakou práci klidně jen na pár hodin týdně pokusit? Přeji Vám, aby se Vám podařilo svou životní situaci vylepšit.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Moje kolegyně řešila mnoho let obdobný problém. Po radě sociálního pracovníka si zažádala o příspěvek na bydlení. I když jí příspěvek částečně pokryl náklady na bydlení, nemohla fungovat bez podpory rodiny. Kvůli nemoci neměla mnoho let placené sociální pojištění a důchod jí byl také vyměřen velmi nízký. Obraťte se na Správu sociálního zabezpečení o radu v tom, na jaké příspěvky máte nárok, víc vám jistě poradí odborník v této oblasti. Špatná finanční situace může být překážkou v uzdravování. Když se budete cítit lépe, mohl byste také zkusit najít si například chráněné pracovní místo a něco si přivydělat, i když naprosto chápu, že v nemoci to někdy není možné a díky nepříznivé finanční situaci se ocitáme v začarovaném kruhu. Kolegyně začala pracovat postupně a byla to pro ni i jedna z hlavních věcí, které jí pomohly v uzdravování. Přeji Vám, aby se vám povedlo něco podobného.


Zpět na seznam