Invalidní důchod

Dobrý den, před 10 lety po těžkém porodu se u mě ještě v nemocnici rozvinula Obsedantně kompulzivní porucha,převážně vtíravé myšlenky, které mi způsobují úzkosti. Léčím se od té doby v psychiatrické ambulanci. Beru AD a anxilotika. Straním se lidi, nedokážu jít do práce, ten stres by mě zničil. Nebýt manžela tak nemám z čeho žít. Můj dotaz zní. Vznikl by mi nárok na invalidní důchod z touto diagnózou? Předem děkuji za odpověď.Pavla
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. To jestli je Váš stav natolik závažný, že by Vám vznikl nárok na invalidní důchod se takto bez dalších informací nedá posoudit. Nicméně pokud Vám zdravotní stav brání ve běžném fungování a především v práci, pak je zcela na místě o posouzení invalidity požádat. Pokud docházíte k psychiatrovi, můžete s ním tuto věc konzultovat ještě před podáním žádosti. Měl by Vám být schopen říct, zda podle něj má taková žádost smysl. Přeji Vám, abyste situaci vyřešila k Vaší spokojenosti a také, abyste se cítila co nejlépe.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, o přiznání/nepřiznání invalidního důchodu rozhoduje komise na základě návrhové zprávy Vašeho psychiatra. Posuzuje se míra závažnosti duševního onemocnění a z toho vyplývající snížená pracovní schopnost (práce ve svém oboru). Podle mého názoru byste na invalidní důchod i s Vaší diagnózou nárok měla mít, nejsem ale odborník. Nejen z vlastní zkušenosti vím, že je většinou klíčové, jaký názor má Váš psychiatr a jak zpracuje návrh pro komisi. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam