Invalidní důchod

Dobrý den, prosím,o odpověď na moji otázku.Již od roku 2007 se léčím s panickou úzkostnou poruchou, vždy chvíli v normě,ale pak se zase vrátí úzkosti, panické ataky a již několikrát za tu dobu mě vyřadily z pracovního procesu, několik měsíců v pracovní neschopnosti.Nyní jsem opět v PN a uvažuji o zažádání invalidního důchodu, protože je to pro mě opravdu těžký život, práce mě stresuje a vyčerpává.Můj dotaz zní, jestli je šance, když zažádám o ID, že mi bude přiznán. Děkuji za odpověď.
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, invalidní důchod by měl být k dispozici právě pro tyto životní momenty, kdy není člověk schopen dlouhodobě pracovat a uvítal by třeba i snížit pracovní úvazek - a důchod jej dokrývá. Věřím, že byste si mohl o ID zažádat - konzultujte situaci s psychiatrem a praktickým lékařem a pusťte se do toho! Držím pěsti. LV
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostně depresivní poruchou a vím, jaké peklo může zejména úzkost ze života udělat. Nepíšete, jakou léčbu jste podstoupila - mně osobně nejvíc pomohla delší pravidelná psychoterapie. Léky jsou sice velkou úlevou na počátku, ale příčin úzkosti by mě nikdy samy o sobě nemohly zbavit. V nejhorší době jsem pro úzkost taky skončila na pracáku a skoro nevěřila, že někdy ještě budu schopná pracovat, i představa dalšího života pro mě byla k nesnesení a přála jsem si už se neprobudit. Teď je mi již mnoho let v životě docela dobře, úzkost jsem se naučila zvládat a taky jí tolik nepodléhat. Ať už do ID půjdete nebo ne, moc vám přeji, aby se vám úzkosti podařilo zbavit. Podle mé zkušenosti mi i v dobách bez práce kazila život a začala jsem si dělat stres z jiných, nepracovních věcí. Iluze, že bez práce budu v pohodě, vzala rychle za své. Čímž nechci zpochybnit, že můžete mít práci, kterou by prospělo změnit. Jen to nemusí být jediná (nebo ta pravá) příčina úzkosti. Hodně štěstí.


Zpět na seznam