Invalidní důchod a psychiatrická onemocnění?

Dobrý den, Již dlouho se trápím s tím, že nezvládám běžný chod života. Je mi 19 let, mám za sebou za uplynulý rok 2 hospitalizace na psychiatriích, 3* jsem měnila zaměstnání, jelikož jsem se v každém po 2 měsících zhroutila a skončila na nemocenské, pak na psychiatrii a zase dokola. Jsem léčena s mentální anorexií, úzkostně depresivní poruchou, hraniční poruchou osobnosti, PTSD, sociální fobií a poruchou přizpůsobení. Nedávno jsem s psychiatrem začala řešit mou paranoiu (která mě trápí od dětství), mám bipolární rysy a možná se tam časem ještě něco objeví. Poprvé jsem byla v kontaktu s psychiatrem necelý rok a půl zpět a od té doby se mi každé sezení zvyšují dávky léků, trpím silnými úzkostnými a depresivními stavy, které narušují i zvládání hygieny a starat se o mě musí většinu času přítel. Nedokážu si poradit se sebe menším stresem. Každý den trpím. Kvůli psychice jsem dokonce už i fyzicky nemocná, přes rok se nemohu zbavit gynekologických zánětů a zánětů kloubů, každý týden trávím tak 6 sezení u lékařů - psychiatr, psycholog, gynekolog, ortoped, praktik, ambulance, rehabilitace... Není den, kdy bych nemusela řešit svůj zdravotní stav jak psychický, tak fyzický. Léky, které beru, mám na nejvyšší nebo velmi vysoké dávce a na psychiatriích jsem vždy patřila mezi ty, kteří brali nejvíce a nejčastěji medikaci... Mám každý den strach z toho, co mě čeká, co se stane. Chtěla bych se prosím zeptat, jestli mám nárok na nějaký stupeň invalidního důchodu a případně na jaký.
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji Vám za dotaz, který jste nám poslala. Vidím, že máte okolo sebe spoustu lékařů, kteří Váš zdravotní stav řeší. Samozřejmě si můžete požádat o invalidní důchod, jelikož obtíže, které popisujete, Vás v práci značně omezují. Zkuste téma invalidního důchodu otevřít u praktického lékaře a psychiatra - praktik je ten, kdo by měl celou záležitost rozjet a bude chtít zprávy od odborných lékařů. Který stupeň invalidity Vám bude uznán, to nevím, ale mohu Vám říct, že se invalidita určuje i zpětně a od daného data může být vyplácena. Přeji Vám, abyste dokázala se svou nemocí žít kvalitní a spokojený život, nezapomínejte na věci, které Vám přináší radost a byla bych moc ráda, kdybychom se někdy viděly - Vy třeba v roli peer konzultanta. LV
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za důvěru ke sdílení Vašeho trápení, které silně cítím, chtěla bych Vás tolik moc podpořit. Chtěla bych také ocenit Vaši vnitřní sílu, s kterou se perete v nelehkým situacích a za prožívání různých nepříjemných stavů, abyste mohla alespoň o krůček zlepšit kvalitu života, své fyzické a duševní zdraví. Jsem ráda, že máte na své straně podporu od přítele a odborníků, lékařů. Rozumím i Vašim obavám a strachu, co bude. Z Vašeho celého popisu nevidím důvod, proč byste nemohla uplatnit nárok na invalidní důchod. Tolik překážek, kterým musíte denně čelit, volají přímo po dalších řešeních a možnostech. A tak volají i o podání žádosti o invalidní důchod. Samozřejmě (z mého pohledu). Z vlastní zkušenosti mohu říci, že nárok a žádost o invalidní důchod jsem probírala se svou praktickou lékařkou, psychiatrem a psycholožkou, kteří mi v tomto procesu byli i podporou. Pro šetření nároku a výše stupně jsou zapotřebí veškeré lékařské zprávy a další podklady k posouzení u OSSZ. Stejně tak i vydatná dávka trpělivosti, vytrvalosti. Držím palce, ať to vyjde. Obdivuji a smekám před Vámi. V mých očích jste neuvěřitelně statečná, pro mě jste hrdinka. Držím Vám palce, ať se daří a vše v dobré obrátí. Přeji hodně štěstí, každý den radost a moc, moc zdraví.


Zpět na seznam