Invalidní důchod z mládú

Dobrý den,mám syna 16 let Epilepsie,LMR vědomostně na úrovni 5let,autismus,ADHD s poruchou koordinace,nutkavé chování,hyperakusie,negativismus.Syn chodí do nesikové speciální školy letos končí jelikož mi nejdříve bylo slíbeno reditelkou školy pokračování dochazky 10ročniku (dle lékařů a SPC má na to dle zdr.stavu narok).Ředitelka me po 3 měsících přislibení volala že otvírají praktickou školu 2letou 30km od domova a svoz bude autem.Syn jezdí jen vlaky a nikdy nikdy neodjede mimo okres beze mě.Během dohadování se školou se u kluka objevila agresivita vůči mě,nikdy mě nenapadal.S SPC jsme se dohodli že bude lepsí když už zůstane doma že má semnou dobrý vztah a dám mu to samé co prakticka škola.Máme 3 stupeň PNP a průkaz ZTP/P takže zdravotní za synu bude platit stát pokud ukončí školní dochazku ve specialní škole...nebude důchodově pojištěn.Chtěla bych pak žádat o invalidní důchod z mládí a netuším jestli má možnost dosahnout 3 stupně z detství.Socialní kontakt žadný se školou nechodil do divadla,nejezdil na výlety ...nechodí sám ven bojí se vrstevníků lidi všeobecně v krámě za sebe neplatí ani si sám nic nekoupì.Dle klinického psychologa má syn dg.že se stímto už nikam neposune vědomostně např.nezná hodiny v dubnu je schopný spočítat že za 11m budou prázdniny a tak je to se vším.Ale když ctu ID z mladí některým to ani nedaj a daj jim v mimořádných případech a na to nebude mít pojištění...Na pracák nevím nevím jestli by ho vzaly podepíše se s opisek velkým tiskacím písmem.Děk
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Domnívám se, že zažádat o invalidní důchod z mládí je nejlepší možné řešení. Vzhledem k tomu, že synův stav je podle Vás poměrně vážně komplikující běžné fungování a prognóza také není příliš dobrá, domnívám se, že by mu ID měl být přiznán, ale samozřejmě to záleží především na zprávách lékařů. určitě o ID požádejte jakmile bude Vašemu synovi 18 let, aby nedošlo k tomu, že mu později bude chybět potřebná doba sociálního pojištění. Přeji Vám hodně sil a abyste se synem vše zvládli.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s touto problematikou bohužel nemám žádnou zkušenost a opravdu nevím, jak bych Vám poradila. Myslím, že Vám kompetentní odpověď poskytne náš sociální pracovník, dále mě ještě napadá obrátit se na bezplatného sociálně právního poradce, který bývá k dispozici na městských/obecních úřadech. Co se týče invalidního důchodu z mládí, zkonzultovala bych na Vašem místě tuto možnost s ošetřujícím lékařem Vašeho syna. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam