Možnost inv. důchodu

Dobrý den, je mi 50 let, mám dlouhodobé problémy s depresemi a nespavostí, užívám pravidelně léky. Léčím se u psychiatra. Jaká je možnost a pravděpodobnost přiznání inv. důchodu, když fyzicky jsem jinak vpodstatě zdravý? Moc děkuji
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. U duševních onemocnění, jejichž průběh je vážnější, jsou invalidní důchody běžně přiznávány, takže pokud Vám onemocnění jakýmkoliv způsobem komplikuje pracovní uplatnění, je na místě žádost podat. O uznání invalidity pak rozhoduje lékařská posudková služba a to na základě vlastního vyšetření a na základě zpráv od Vašich ošetřujících lékařů. Myslím, že je vhodné Vaši žádost probrat s vaším psychiatrem, protože už ten Vám může říci, zda je toho názoru, že Váš stav odpovídá uznání invalidity. Přeji Vám, aby se Vám dařilo a onemocnění Vás trápilo pokud možno co nejméně.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce odpovídám na dotazy v poradně na základě své vlastní zkušenosti s duševním onemocněním. Nejsem však sociální pracovník ani psychiatr a zkušenost s invalidními důchody mám pouze zprostředkovanou - od svých klientů, se kterými pracuji. Sama se také již roky léčím s depresemi, ale nikdy nebyly takového rázu, že by mi zásadním způsobem a na dlouhou dobu znemožnily pracovat. Z čistě laického pohledu tuším, že při přidělování invalidity se přihlíží k lékařským posudkům a k míře, s jakou Vám nemoc brání ve schopnosti pracovat. Invalidní důchody se na diagózu deprese jistě přidělují, dokonce se domnívám, že je to jeden z nejčastějších důvodů, pro které lidé invalidní důchod čerpají. Záleží však na posouzení každého individuálního případu. Předpokládám, že prvním krokem by mohlo být zeptat se na názor svého ambulantního psychiatra. Za sebe Vám přeji, aby jste navzdory svým depresivním stavům mohl žít nadějeplný a smysluplný život - ať už s invalidním důchodem, nebo bez něj. Držím Vám palce.


Zpět na seznam